Jak wygląda drugie badanie prenatalne w ciąży?
Każdej ciężarnej rekomenduje się wykonanie przesiewowego badania prenatalnego. Wykrycie nieprawidłowości w takim badaniu oznacza konieczność przeprowadzenia dalszej diagnostyki prenatalnej. Jakiej? Jak wygląda drugie badanie prenatalne w ciąży? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej!
Spis treści:
Kiedy trzeba wykonać drugie badanie prenatalne?
Drugie badanie prenatalne nie jest konieczne w każdej ciąży. Wykonuje się je, dopiero gdy test przesiewowy wykaże nieprawidłowości. Wskazaniem do wykonania drugiego badania prenatalnego jest nieprawidłowy wynik testu PAPP-A oraz testu typu NIPT (badania wolnego płodowego DNA). Są to badania, które wykonuje się na podstawie próbki krwi matki. Dzięki temu są one całkowicie bezpieczne dla dziecka i kobiety ciężarnej i nie wiążą się z żadnym ryzykiem pojawienia się powikłań.
Testy przesiewowe to badania prenatalne, które mogą jednoznacznie wykluczyć występowanie niektórych wad wrodzonych. Dzięki nim możemy także wykryć zwiększone ryzyko rozwoju niektórych schorzeń. Nie będzie to jednak oznaczać, że dziecko na pewno urodzi się chore. Pewną diagnozę uzyskamy dopiero w drugim badaniu prenatalnym.
Jak wygląda drugie badanie prenatalne?
Drugie badanie prenatalne jest testem inwazyjnym. W jego trakcie ingeruje się w środowisko płodu. Lekarz jednak zawsze wybiera taki test, którego wykonanie niesie jak najmniejsze ryzyko pojawienia się jakichkolwiek powikłań.
Najczęściej wykonywanym drugim badaniem prenatalnym jest amniopunkcja. Jest to badanie, do którego wykonania niezbędna jest próbka płynu owodniowego. Pobiera się ją poprzez nakłucie powłok brzusznych pacjentki za pomocą cieniutkiej igły. Ryzyko pojawienia się jakichkolwiek powikłań po tym badaniu wynosi zaledwie 0,1%. Jest ono tak niewielkie dzięki wykonywaniu USG podczas całego badania. Amniopunkcję zalicza się więc do grupy bardzo bezpiecznych badań prenatalnych.
W niektórych przypadkach lekarze zalecają także o przeprowadzeniu innych badań prenatalnych po otrzymaniu nieprawidłowego wyniku testu przesiewowego. Wykonać może także m.in biopsję kosmówki czy kordocentezę. Aktualnie badania te są wykonywane dość rzadko ze względu na większe ryzyko powikłań, ale w niektórych przypadkach są konieczne.