Jak leczyć niepłodność? Leczenie niepłodności Przeskocz do treści

Jak leczyć niepłodność?

Jeszcze rok temu wydawało Wam się, że nie ma nic prostszego niż poczęcie dziecka. Teraz, kiedy macie za sobą ponad 12 miesięcy bezowocnych starań, zadajecie sobie pewnie pytanie, dlaczego tak trudno Wam doczekać upragnionego potomka. Być może jesteście jedną spośród 15-20% par, których dotknął problem niepłodności.

Jak leczyć niepłodność? Zacznijcie od zmiany trybu życia

Czy wiedziałaś, że palenie papierosów może zmniejszyć Twoje szanse na dziecko nawet o 20%? Nie pomożesz też swojej płodności, jeśli zaczniesz intensywne odchudzanie. Postaraj się więc utrzymać prawidłową masę ciała, unikaj stresu i pozwól sobie czasem na odpoczynek. Pamiętaj o odpowiedniej diecie – jeśli zależy Ci na szybkim zajściu w ciążę, to nie powinno w niej zabraknąć witamin z grupy B, witaminy C, E, cynku, miedzi, magnezu i żelaza.

W stwierdzeniu, że „jajeczkowanie zaczyna się w głowie” jest sporo racji! Przy staraniach o dziecko ogromne znaczenie ma Twój komfort psychiczny. Nie traktuj więc każdego zbliżenia wyłącznie jako kolejnej próby poczęcia dziecka. Jeśli będziesz za bardzo się stresować, nic z tego nie wyjdzie. Staraj się podejść do tematu „na luzie”.

To jak szybko uda się Wam zajść w ciążę zależy nie tylko od Ciebie, ale również od przyszłego taty i jakości jego nasienia. Jeśli do tej pory Twój partner palił papierosy i spożywał alkohol, to powinien zmienić swoje przyzwyczajenia – jeśli oczywiście chce wspomóc Cię w staraniach o dziecko, a zakładamy, że tak! Męskiej płodności nie sprzyjają również wysokie temperatury. Jeśli Twój partner chce szybko zostać ojcem nie powinien się więc przegrzewać. Koniec z trzymaniem laptopa na kolanach i wkładaniem telefonu komórkowego do kieszeni spodni. Wizyty w saunie i gorące kąpiele również nie są wskazane. Parametry nasienia poprawi natomiast zdrowa dieta – uboga w tłuszcze, a bogata w warzywa owoce, cynk, selen, witaminę A, C i E.

Czasem jednak zmiana trybu życia na bardziej „higieniczny” nie wystarczy. Jeśli porzuciliście wszystkie nałogi, unikacie stresu i zdrowo się odżywiacie, a Ty w dalszym ciągu nie zaszłaś w ciążę, może to oznaczać, że przyczyną problemu jest jakaś choroba.

Co powoduje niepłodność u kobiet?

Kobieta może być niepłodna z powodu niedrożności jajowodów, będącej efektem infekcji narządów rodnych (np. infekcji chlmydią trachomatis) lub nieprawidłowego poziomu hormonów i wynikających z niego zaburzeń owulacji. Trudności z zajściem w ciążę mają również kobiety cierpiące na endometriozę – chorobę, w której błona śluzowa macicy umiejscawia się w innych narządach niż macica (np. jamie brzusznej, płucach, oku). Czasem kobieta jest też niepłodna z powodu jakiś nieprawidłowości w budowie macicy.

Niepłodność u kobiet nierzadko ma również podłoże genetyczne. Wszelkie błędy w DNA przyszłej matki mogą utrudnić jej poczęcie dziecka. Przykładem takiego zaburzenia będzie np. zespół Turnera, w którym jeden z dwóch chromosomów płciowych X w kariotypie kobiety ulega całkowitemu bądź częściowemu zanikowi. Mamy więc tutaj do czynienia z tzw. aberracją chromosomową, czyli mutacją polegających na zmianie liczby lub budowy chromosomów. Niepłodność może być też skutkiem mutacji pojedynczego genu, np. CYP21A2, którego uszkodzenie powoduje wrodzony przerost kory nadnerczy. Objawia się on przyspieszonym wzrostem, przedwczesnym dojrzewaniem płciowym, bujnym owłosieniem ciała, czy zaburzeniami menstruacji.

Co powoduje niepłodność u mężczyzn?

Płodność mężczyzny zależy od jakości jego nasienia – ilości plemników w ejakulacie, ich budowy oraz ruchliwości. Jakość tę obniżyć mogą np. przebyte w przeszłości infekcje, urazy jąder, albo ich przegrzanie. Poza tym w niepłodności męskiej, podobnie zresztą jak w żeńskiej, dużą rolę odgrywają geny. I tak np. mutacja genu CFTR, którą większość z nas kojarzy wyłącznie z mukowiscydozą prowadzi do niedrożności nasieniowodów, a czasem do całkowitego zaniku tych struktur. Plemniki nie mogą wtedy wydostać się na zewnątrz, przez co nie ma ich potem w spermie. Mówimy wówczas o azoospermii. Podobny stan może być efektem mutacji regionu AZF na chromosomie Y. W tym przypadku azoospermia nie jest jednak spowodowana problemami z transportem plemników, a z zaburzeniem ich produkcji.

Chcesz wiedzieć jak leczyć niepłodność – najpierw poznaj jej przyczynę

Żeby niepłodna para mogła zacząć się leczyć, najpierw musi zostać postawiona diagnoza. Poznanie przyczyny niepłodności jest więc pierwszym krokiem do rozwiązania problemu. Jak już wiesz niepłodna możesz być zarówno Ty, jak i Twój parter. Do lekarza musicie się więc wybrać oboje!

O tym jak leczyć niepłodność powiedzą wyniki badań

Najpierw jednak lekarz przeprowadzi z Wami dokładny wywiad. Zapyta m. in. o tryb życia, przebyte i obecne choroby oraz zażywane leki. Na podstawie zebranych informacji zleci testy, które będą pomocne w ustaleniu źródła problemu. Twojego partnera na pewno czeka badanie seminologiczne, czyli badanie jakości nasienia. Spokojnie! Jest ono całkowicie bezbolesne. Polega po prostu na oddaniu do pojemniczka próbki nasienia, która potem jest badana w laboratorium. Dodatkowo może też zlecić badanie poziomu hormonów.

Twoja lista badań będzie na pewno nieco dłuższa. Oprócz ogólnego badania krwi i moczu, czekają Cię testy hormonalne i USG narządów rodnych. Lekarz będzie chciał również ocenić śluz szykowy i dokładnie prześledzi Twój cykl menstruacyjny.

Diagnostykę niepłodności powinniście uzupełnić o badania DNA

Najlepiej zlecone przez genetyka w poradni genetycznej. Pierwszym badaniem, o którego wykonanie poprosi Was specjalista będzie najpewniej badanie kariotypu, czyli badanie wszystkich chromosomów. Pozwoli ono wykluczyć wspomniane aberracje chromosomowe. W dalszej kolejności genetyk może zalecić Wam sprawdzenie poszczególnych genów – Tobie genu CYP21A2, Twojemu parterowi CFTR i regionu AZF chromosomu Y.

Jak leczyć niepłodność? Wszystko zależy od jej przyczyny

Jeśli problemy z zajściem w ciążę są wynikiem zaburzeń hormonalnych występujących u któregoś z Was, lekarz zaproponuje terapię hormonalną. Jeśli nie możecie doczekać się potomka, bo masz endometriozę albo np. wadę w budowie macicy, wówczas problem można rozwiązać zabiegiem chirurgicznym. Podobną metodę leczenia można zastosować w przypadku niedrożności nasieniowodów.

Jak leczyć niepłodność i kiedy sięgnąć po in vitro?

Kiedy wszystkie zastosowane metody leczenia nie przyniosą rezultatu, tj. nie uda się Wam zajść w ciążę. In vitro może jeszcze poprzedzać inseminacja, czyli zabieg polegający na wprowadzeniu bezpośrednio do jamy macicy kobiety pobranych od mężczyzny plemników (wybiera się te najsilniejsze).

Zabieg zapłodnienia pozaustrojowego (in vitro) polega z kolei na połączeniu komórki jajowej z plemnikiem już poza ciałem kobiety (w warunkach laboratoryjnych), a dopiero potem wprowadzeniu zapłodnionych zarodków do jamy macicy.

Niepłodność a bezpłodność

Być może zauważyłaś, że na łamach różnych portali internetowych terminów „bezpłodność” i „niepłodność” często używa się zamiennie. Musisz jednak wiedzieć, że tak naprawdę są to dwa zupełnie różne pojęcia. Na czym polega różnica? Niepłodność jest stanem, z którym możecie walczyć. Sposób leczenia niepłodności zależy jednak w dużej mierze od jej przyczyny. Inaczej jest z bezpłodnością, która oznacza trwałą niezdolność do poczęcia dziecka, a co za tym idzie, nie podlega leczeniu. Bezpłodność dotyczy jednak tylko 3-5% par, pozostałe prędzej czy później zostają w końcu szczęśliwymi rodzicami.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy