Święta a niepłodność – jak sobie poradzić? 4 wskazówki Przeskocz do treści

Święta a niepłodność – jak sobie poradzić? 4 wskazówki

Dla wielu par borykających się z niepłodnością Święta są bardzo trudnym czasem. Życzenia, pytania o dziecko, spotkania z ciężarnymi kuzynkami… To wszystko potrafi naprawdę mocno zdołować. A Święta powinny być przecież czasem radości, bliskości i leniuchowania! Co zatem zrobić, żeby przetrwać ten okres? Święta a niepłodność – 4 wskazówki.

1. Mówić rodzinie o niepłodności czy nie? Przemyśl to

Być może nawet najbliższe osoby nie wiedzą, z jakim problemem się borykacie? Zastanów się więc, czy chcesz otwarcie mówić o niepłodności. Dla niektórych to naturalny temat, jednak dla innych zbyt intymny, by się nim dzielić. Jeśli jesteś w tej pierwszej grupie, warto porozmawiać z bliskimi trochę przed Świętami, by mieli czas oswoić się z tą myślą.

Pamiętaj, że rodzina może mieć problem z tym, jak się zachować. Z drugiej strony – gdy otwarcie powiesz o swoim kłopocie, prawdopodobnie spotkasz się z dużym wsparciem i życzliwością.

To może Cię zainteresować: Nie możemy mieć dziecka… Co robić?

2. Pamiętaj, że możesz spędzić Święta tak, jak chcesz

Wcale nie ma obowiązku uczestniczenia w rodzinnym spotkaniu! Możecie spędzić ten czas we dwójkę z partnerem – w domu czy na wyjeździe. Może będzie to chwila refleksji i odpoczynku po tym stresującym i nerwowym czasie, jaki ostatnio mieliście?

Dla niektórych osób to jednak spotkania z bliskimi są źródłem radości i energii. Jeśli nie chcesz uczestniczyć w rodzinnej kolacji tylko z obawy przed przykrymi życzeniami czy pytaniami, może warto się jednak przemóc?

3. Przygotuj odpowiedzi na irytujące pytania i życzenia

„To kiedy Wasza rodzina się powiększy?”, „Mam nadzieję, że za rok będziecie tu już w trójkę!”, „Na co czekacie?”. Jeśli rodzina nie zdaje sobie sprawy z Waszego problemu, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że tego typu słowa niestety się pojawią… Wciąż mało kto postrzega takie pytania i życzenia jako niegrzeczne czy niekulturalne.

Żeby trochę zmniejszyć negatywne emocje, jakie w Tobie wywołują, postaraj się przygotować odpowiedzi. Jeśli zrobisz sobie taką listę, dużo łatwiej będzie Ci odpowiednio zareagować. Możesz też wprost powiedzieć, że nie życzysz sobie tego typu pytań.

Ciekawy artykuł: 8 mitów na temat płodności

4. Święta a niepłodność – zróbcie coś tylko dla Was

Chociaż pewnie myślicie, że atmosferę Świąt budują dzieci (których nie macie, więc co to za Święta?), postarajcie się cieszyć tym szczególnym czasem. Zróbcie coś, co lubicie, wybierzcie się na spacer czy do kina, wrzućcie na luz. Postarajcie się spędzić ten okres z pozytywnymi emocjami.

Jeśli przytłaczają Was te negatywne, nie bójcie się ich nazwać. Może przyda Wam się długa rozmowa o emocjach i uczuciach, jakie Wam towarzyszą? Być może w czasie bezskutecznych starań o dziecko między Wami pojawiły się jakieś nieporozumienia, bariery? Warto o nich szczerze porozmawiać, maksymalnie się otworzyć.

5/5 - (5 głos / głosy)
5/5 - (5 głos / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy