Przeskocz do treści

Azoospermia – przyczyny, diagnostyka i leczenie

O azoospermii można mówić wtedy, gdy w męskim ejakulacie nie ma w ogóle plemników. Wykrycie tego schorzenia następuje zwykle w czasie badań nasienia – seminologicznych. Odpowiednie leczenie (najczęściej obejmujące przyczyny azoospermii) w wielu przypadkach umożliwia poczęcie zdrowego dziecka w przyszłości.

Spis treści:
Przyczyny azoospermii
Diagnostyka azoospermii
Leczenie azoospermii

Azoospermia – przyczyny

Najczęstszą przyczyną tego schorzenia są czynniki genetyczne. Zanik plemników może być spowodowany np. mikrodelececją regionu AZF – jednego z genów znajdujących się na chromosomie Y. Azoospermię może wywoływać też mukowiscydoza (spowodowana mutacją genu CFTR), która powoduje zanik nasieniowodów albo zatkanie ich gęstą wydzieliną. Inną przyczyną genetyczną może być obecność zespołu Klinefeltera.

Pojawieniu się azoospermii sprzyjają też m.in. niedorozwój jąder lub inne wady anatomiczne, narażenie na wysoką temperaturą albo promieniowanie, chemio- lub radioterapia, przebyte choroby czy zażywane leki.

Zobacz też: Niepłodność a czynniki genetyczne

Azoospermia – diagnostyka

Azoospermię stwierdza się na podstawie badania ogólnego nasienia (seminogramu). Jeśli przy wstępnej ocenie w preparacie przyżyciowym w dwóch powtórzeniach nie znajduje się plemników, próbkę nasienia należy odwirować. Odwirowany osad nanosi się na szkiełko w celu dalszej analizy. W przypadku gdy w tak przygotowanym preparacie nie stwierdza się plemników, sugeruje to azoospermię.

Gdy w badanym osadzie są plemniki, mówimy o kryptozoospermii. Bardzo istotną informacją jest to, czy nasienie, które zostało dostarczone do badania, było oddane w całości. Jeżeli nastąpiła jego częściowa utrata, może być ona przyczyną braku plemników w nasieniu.

W przypadku braku komórek rozrodczych, zawsze konieczne jest przeprowadzenie badania powtórnego, aby potwierdzić uzyskany wynik.

Jeśli badanie nasienia wykryje nieobecność plemników, konieczna jest dalsza diagnostyka. Dzięki niej można sprawdzić przyczynę azoospermii, która jest kluczowa dla procesu leczenia. Realizuje się więc m.in. badania hormonalne (w celu określenia stężenia testosteronu, FSH, HL i prolaktyny), biopsję jąder i inne badania anatomiczne oraz testy genetyczne (badanie kariotypu czy w kierunku mutacji).

Azoospermia – leczenie

Leczenie azoospermii zależy od tego, jaka jest przyczyna schorzenia. Może polegać np. na terapii hormonalnej czy eliminacji czynnika zaburzającego spermatogenezę (np. narażenia na wysoką temperaturę) albo operacji chirurgicznej (udrożnienie nasieniowodów).

Kuracja zależna jest również od tego, czy zahamowanie produkcji plemników jest całkowite, czy może jedynie ograniczone. Warto pamiętać, że szybkie wykrycie azoospermii oraz odpowiednia diagnostyka i leczenie zwiększają szansę na zdrowe potomstwo.

Dowiedz się więcej: Niepłodność męska – przyczyny, diagnostyka i leczenie


Tekst powstał we współpracy z Laboratorium diagnostycznym CYTOLAB 

Laboratorium diagnostyczne CYTOLAB w swojej ofercie posiada specjalistyczne badania wykonywane metodą cytometrii przepływowej. Specjalizuje się w badaniach z zakresu diagnostyki niepłodności, immunologicznych przyczyn poronień nawykowych… Czytaj więcej


Autor: Agnieszka | Aktualizacja: 29 października 2018 r.

Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

5/5 - (4 głos / głosy)
5/5 - (4 głos / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy