Azoospermia - przyczyny, diagnostyka i leczenie - prekoncepcja.pl

Azoospermia – przyczyny, diagnostyka i leczenie

O azoospermii można mówić wtedy, gdy w męskim ejakulacie nie ma w ogóle plemników. Wykrycie tego schorzenia następuje zwykle w czasie badań nasienia – seminologicznych. Odpowiednie leczenie (najczęściej obejmujące przyczyny azoospermii) w wielu przypadkach umożliwia poczęcie zdrowego dziecka w przyszłości.

Spis treści:
Przyczyny azoospermii
Diagnostyka azoospermii
Leczenie azoospermii

Azoospermia – przyczyny

Najczęstszą przyczyną tego schorzenia są czynniki genetyczne. Zanik plemników może być spowodowany np. mikrodelececją regionu AZF – jednego z genów znajdujących się na chromosomie Y. Azoospermię może wywoływać też mukowiscydoza (spowodowana mutacją genu CFTR), która powoduje zanik nasieniowodów albo zatkanie ich gęstą wydzieliną. Inną przyczyną genetyczną może być obecność zespołu Klinefeltera.

Pojawieniu się azoospermii sprzyjają też m.in. niedorozwój jąder lub inne wady anatomiczne, narażenie na wysoką temperaturą albo promieniowanie, chemio- lub radioterapia, przebyte choroby czy zażywane leki.

Zobacz też: Niepłodność a czynniki genetyczne

Azoospermia – diagnostyka

Brak plemników w nasieniu można wykryć w czasie badań seminologicznych. Polegają one na szczegółowej analizie pobranej próbki ejakulatu. Bada się ją pod kątem obecności komórek rozrodczych, ich ilości, ruchliwości, budowy etc. Najczęściej konieczne jest przeprowadzenie dwóch odrębnych testów, by wykluczyć wpływ różnych czynników (np. stresu) na jakość ejakulatu.

Jeśli badanie nasienia wykryje nieobecność plemników, konieczna jest dalsza diagnostyka. Dzięki niej można sprawdzić przyczynę azoospermii, która jest kluczowa dla procesu leczenia. Realizuje się więc m.in. badania hormonalne (w celu określenia stężenia testosteronu, FSH, HL i prolaktyny), biopsję jąder i inne badania anatomiczne oraz testy genetyczne (badanie kariotypu czy w kierunku mutacji).

Azoospermia – leczenie

Leczenie azoospermii zależy od tego, jaka jest przyczyna schorzenia. Może polegać np. na terapii hormonalnej czy eliminacji czynnika zaburzającego spermatogenezę (np. narażenia na wysoką temperaturę) albo operacji chirurgicznej (udrożnienie nasieniowodów).

Kuracja zależna jest również od tego, czy zahamowanie produkcji plemników jest całkowite, czy może jedynie ograniczone. Warto pamiętać, że szybkie wykrycie azoospermii oraz odpowiednia diagnostyka i leczenie zwiększają szansę na zdrowe potomstwo.

Dowiedz się więcej: Niepłodność męska – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Azoospermia – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Nasi partnerzy

Więcej w niepłodność
Macica dwurożna
Macica dwurożna – objawy, diagnostyka i leczenie

Macica dwurożna jest wrodzoną wadą anatomiczną, która może powodować problemy z zajściem w ciążę. Jest to jednak schorzenie rzadkie, które

Zamknij