Ile razy w ciąży należy odwiedzić ginekologa? Przeskocz do treści

Ile wizyt u ginekologa w czasie ciąży?

Każda przyszła mama powinna regularnie odwiedzać ginekologa. Dzięki temu możemy monitorować stan ciąży i szybko wykryć potencjalne problemy. Tylko w ten sposób możemy przeżyć ciążę ze spokojem. Sprawdź, ile wizyt u ginekologa w czasie ciąży powinnaś odbyć!

Spis treści:

  1. Harmonogram wizyt u ginekologa w ciąży
  2. Pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży
  3. Wizyty kontrolne u ginekologa w ciąży

Harmonogram wizyt u ginekologa w ciąży

Częstotliwość wizyt u ginekologa w ciąży zależy od tego, czy wszystko rozwija się prawidłowo. Jeśli nie ma żadnych komplikacji, to aż do 28 tygodnia ginekologa wystarczy odwiedzać raz w miesiącu. Później do 36 tygodnia wizyty powinny odbywać się raz na dwa tygodnie, a w samej końcówce ciąży raz w tygodniu.

Z góry ustalony harmonogram wizyt nie oznacza, że nie możemy odwiedzać ginekologa częściej. Zgłosić się do niego powinniśmy zawsze, gdy wydarzy się coś niepokojącego, takiego jak krwawienie z dróg rodnych czy ostre bóle brzucha. W takiej sytuacji do lekarza udać należy się jak najszybciej.

Pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży

Na pierwszą wizytę u ginekologa w ciąży umówić należy się około 6-8 tygodni po ostatniej miesiączce. Po takim czasie lekarz będzie mógł ze 100% pewnością potwierdzić, że spodziewasz się dziecka. Będziesz mogła także usłyszeć bicie jego serduszka. Jest to jeden z najpiękniejszych momentów w ciąży. Wcześniej ciążę możemy potwierdzić, wykonując apteczny test ciążowy lub badanie krwi pod kątem stężenia hormonu beta hcg.

Pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży wygląda nieco inaczej niż pozostałe. W jej trakcie lekarz założy Ci kartę ciąży. Zada także kilka pytań m.in. o pojawiające się symptomy, choroby czy przyjmowane leki. Podczas wizyty lekarz wyliczy także przybliżoną datę porodu na podstawie daty Twojej ostatniej miesiączki oraz wykona następujące badania:

  • Kontrola masy ciała
  • Pomiar wzrostu
  • Badanie piersi
  • Pomiar ciśnienia tętniczego
  • Badanie ginekologiczne
  • Cytologia
  • USG

Wizyty kontrolne u ginekologa w ciąży

Podczas wizyt kontrolnych ginekolog zawsze będzie pytał pacjentkę o jej samopoczucie i pojawiające się dolegliwości. Odpowie także na wszystkie jej pytania i wykona badanie ginekologiczne. Lekarz spojrzy także na wyniki badań, które zlecił pacjentce wcześniej oraz skieruje ją na kolejne testy. Badanie USG nie jest wykonywane podczas każdej wizyty. Musi ono jednak zostać wykonane przynajmniej trzy razy w trakcie ciąży.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy