Przeskocz do treści

Jak szybko można zajść w kolejną ciążę po porodzie? Sprawdź!

Po porodzie u każdej kobiety występuje fizjologiczna, poporodowa niepłodność. Jak szybko można zajść w kolejną ciążę? Czy można zajść w ciążę po porodzie, nie mając okresu? Odpowiadamy na wszystkie pytania.

Spis treści:

1. Czy po ciąży można szybko zajść w ciążę?
2. Jak szybko można zajść w kolejną ciążę po porodzie? Od czego to zależy?
3. Jak szybko można zajść w kolejną ciążę po porodzie? Kiedy planować kolejne potomstwo?
4. Czy można zajść w ciążę po porodzie, nie mając okresu?

Czy po ciąży można szybko zajść w ciążę?

U każdej kobiety po porodzie występuje tzw. niepłodność laktacyjna. Przyczynia się do niej rosnące stężenie hormonu prolaktyny, który wywołuje laktację, natomiast hamuje dojrzewanie komórki jajowej oraz owulację [1].

Wskutek działania prolaktyny w pierwszych tygodniach po porodzie zwykle nie dochodzi do owulacji. Powrót do płodności może zająć od 45 do 94 dni [2] [3], jednak to, czy po ciąży można szybko zajść w ciążę oraz jak szybko można zajść w kolejną ciążę, jest kwestią indywidualną. U niektórych kobiet poczęcie dziecka jest możliwe już po 21 dniach, dlatego WHO zaleca stosowanie antykoncepcji już trzy tygodnie po porodzie [2].

Jak szybko można zajść w kolejną ciążę po porodzie? Od czego to zależy?

To, czy po ciąży można szybko zajść w ciążę oraz jak szybko można zajść w kolejną ciążę po porodzie, zależy przede wszystkim od sposobu karmienia dziecka. Płodność powraca najszybciej u kobiet karmiących wyłącznie sztucznie oraz w sposób mieszany, owulacja może się pojawić u nich w ciągu 4-6 tygodni od porodu [1] [2]. Natomiast u kobiet karmiących piersią niepłodność jest zachowana dłużej.

Jak szybko można zajść w kolejną ciążę po porodzie? Kiedy planować kolejne potomstwo?

To jak szybko można zajść w kolejną ciążę po porodzie, powinno być podyktowane nie tylko możliwościami fizycznymi kobiety, ale także rozsądkiem. Lekarze odradzają spieszenie się z kolejnym dzieckiem, ze względu na zbyt mało czasu na regenerację po ciąży i porodzie oraz wyższe ryzyko poronienia i komplikacji zdrowotnych [2]. Jeśli para chce powrócić do współżycia po porodzie, zalecana jest wcześniejsza wizyta u ginekologa. Gdy kobieta jest w dobrej kondycji, wystarczy odczekać do około roku (a w przypadku gdy ciąża była zakończona poprzez cesarskie cięcie, do 2 lat [4]), aby znacznie zminimalizować ryzyko wystąpienia powikłań.

Czy można zajść w ciążę po porodzie, nie mając okresu?

Wiele kobiet zastanawia się, czy można zajść w ciążę po porodzie, nie mając okresu. Otóż brak miesiączki wcale nie przekreśla szans na zapłodnienie, ponieważ po porodzie owulacja często pojawia się przed powrotem do regularnego miesiączkowania [1] [3]. Zatem jeśli para nie planuje kolejnego dziecka, lepiej stosować w tym czasie antykoncepcję.

 

Źródła:

1. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/lista/86717,wspolzycie-plciowe-w-okresie-pologu

2. https://www.rp.pl/nauka/art14650611-ciaza-zaraz-po-porodzie

3. https://www.chcemybycrodzicami.pl/kiedy-powraca-plodnosc-po-porodzie/

4. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/lista/88663,jak-dlugo-po-porodzie-moga-wystapic-anomalie-zwiazane-z-miesiaczkowaniem

5. https://plodnosc.pl/ciaza-po-ciazy-jak-dluga-powinna-byc-przerwa-miedzy-jedna-a-druga-ciaza/

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy