Skąd bierze się śluz w moczu w ciąży? Czy może grozić dziecku? Przeskocz do treści

Śluz w moczu w ciąży – kiedy się pojawia? Co oznacza?

Podczas badania moczu sprawdza się m.in. to, czy znajdują się w nim pasma śluzu. Są one objawem infekcji intymnych, grzybicy i innych niepokojących stanów. Śluz w moczu w ciąży jednak nie zawsze oznacza coś złego. U wielu pacjentów wykrywa się go przez niepoprawne pobranie próbki do badania. Zobacz, jak możesz sprawdzić, co jest jego przyczyną!

Spis treści:

1. Skąd się biorą pasma śluzu i bakterie w moczu w ciąży?
2. Czy pasma śluzu w moczu w ciąży zawsze oznaczają chorobę?
3. Pasma śluzu i bakterie w moczu w ciąży – diagnostyka

Skąd się biorą pasma śluzu i bakterie w moczu w ciąży?

Śluz w moczu w ciąży może być symptomem niektórych chorób. Może on świadczyć m.in. o infekcji intymnej, grzybicy oraz zakażeniu układu moczowego. Kobiety w ciąży są bardzo podatne na nieprawidłowości tego typu, dlatego pasma śluzu w moczu są u nich dość często wykrywane.

W przypadku infekcji, grzybicy czy zakażenia układu moczowego wdrażane jest odpowiednie leczenie, które pomoże szybko wyeliminować problem. Pasma śluzu w moczu w ciąży niestety mogą świadczyć także o poważniejszych stanach chorobowych, których nie uda nam się pozbyć tak szybko. Mogą one wskazywać m.in. na nowotwór pęcherza, rzeżączkę, kiłę, kamicę nerkową czy niektóre choroby układu pokarmowego. Schorzeniom tym zwykle towarzyszą także inne objawy, takie jak świąd, pieczenie, upławy czy ból w trakcie oddawania moczu i podczas stosunku seksualnego.

Czy pasma śluzu w moczu w ciąży zawsze oznaczają chorobę?

Śluz w moczu nie zawsze jest złą wiadomością. W wielu przypadkach jego obecność jest spowodowana niepoprawnym pobraniem próbki do badania. Wielu pacjentów w trakcie pobierania nie stosuje się do zaleceń lekarskich, przez co w moczu wykrywane są pasma śluzu.

Poprawne pobranie moczu do analizy jest bardzo proste. Wystarczy jedynie stosować się do kilku zaleceń. Najważniejsze jest, aby próbkę moczu pobrać podczas pierwszej wizyty w toalecie danego dnia. Przed pobraniem należy dokładnie umyć i osuszyć miejsca intymne. Następnie należy rozchylić delikatnie wargi sromowe i pobrać mocz ze środkowego strumienia. Próbkę należy dostarczyć do laboratorium maksymalnie w ciągu 2 godzin od pobrania.

Pasma śluzu i bakterie w moczu w ciąży – diagnostyka

Wykrycie śluzu w moczu w ciąży wiąże się z koniecznością wykonania dodatkowych badań. Pierwszym z nich będzie powtórzenie analizy moczu. Dzięki temu możemy sprawdzić, czy przyczyną pasm śluzu było niewłaściwe pobranie próbki. Jeśli tak, to diagnostyka się kończy. W innym przypadku należy wykonać kolejne badania.

Po ponownym wykonaniu badania moczu lekarz przeanalizuje pozostałe parametry zbadanej próbki. Porozmawia także z pacjentem na temat innych objawów, które mogły się pojawić. Na tej podstawie będzie mógł wstępnie określić, co mogło być przyczyną pasm śluzu w moczu pacjentki. Następnie kobieta zostanie skierowana na dodatkowe badania, dzięki którym przyczyna problemu zostanie wykryta.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy