Ile razy powinnaś wykonać badania prenatalne w ciąży? Przeskocz do treści

Diagnostyka płodu – ile razy w ciągu ciąży robi się badania prenatalne?

Jednym z elementów diagnostyki płodu są badania prenatalne. Pozwalają one wykryć wiele wad wrodzonych u dziecka, takich jak zespół Downa czy wady serca. Właśnie dzięki badaniom prenatalnym możemy jeszcze przed porodem zyskać spokój, że z naszym maluszkiem wszystko jest w porządku. Zobacz, ile razy w ciągu ciąży robi się badania prenatalne i na czym one polegają!

Spis treści:

  1. USG genetyczne
  2. Test PAPP-A
  3. Test NIPT
  4. Amniopunkcja

USG genetyczne

USG genetyczne to podstawowe badania prenatalne. Wykonujemy je w ciąży najczęściej, bo przynajmniej trzy razy. Zaleca się, aby wykonać je chociaż raz w każdym trymestrze ciąży.
USG genetyczne to badanie ultrasonograficzne wykonywane za pomocą nowoczesnego sprzętu. W jego trakcie wykonywane są takie pomiary jak przezierność karkowa, kość udowa czy kość nosowa. W USG genetycznym możemy wykryć cechy wskazujące m.in. na zespół Downa czy wady serca.

Test PAPP-A

Test PAPP-A to przesiewowe badanie prenatalne wykonywane na podstawie próbki krwi ciężarnej. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje, aby wykonać je między 10 a 14 tygodniem ciąży. W badaniu tym wykryć możemy zespół Downa, zespół Edwardsa oraz zespół Patau.

Test NIPT

W ciąży możemy wykonać także testy typu NIPT. Jest to nieinwazyjne badanie prenatalne o bardzo wysokiej czułości. Testy NIPT to badania wolnego płodowego DNA (cffDNA), które przenika do krwi matki. Badając ją, możemy więc sprawdzić, czy z maluszkiem wszystko w porządku. Testy NIPT wykonać można od 10 do 24 tygodnia ciąży.

Na rynku znajdziemy kilka rodzajów testów NIPT. Najszerszym z nich jest test NIFTY pro. Dzięki niemu jesteśmy w stanie wykryć aż 94 choroby genetyczne, w tym m.in. trisomie, zaburzenia chromosomów płci czy delecje.

Amniopunkcja

Amniopunkcja jest inwazyjnym badaniem prenatalnym. Nie wykonuje się go w każdej ciąży. Wskazana jest ona jedynie pacjentkom, u których wykryto pewne nieprawidłowości w badaniach nieinwazyjnych. Dzięki amniopunkcji diagnoza może zostać potwierdzona lub odrzucona.
Amniopunkcję wykonuje się na podstawie próbki płynu owodniowego. Jest on pobierany poprzez nakłucie powłok brzusznych, czego wiele pacjentek się obawia. Amniopunkcja jest jednak bezpieczna mimo swojej inwazyjności. Jest ona wykonywana przez doświadczonych ginekologów pod kontrolą USG. Ryzyko pojawienia się jakichkolwiek powikłań wynosi mniej niż 1%.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy