Piąty tydzień ciąży – co widać na USG?
W piątym tygodniu ciąży większość kobiet już wie, że spodziewa się dziecka. Jest to dobry moment na wykonanie pierwszego badania USG. Ciąża będzie już w nim widoczna. Warto więc jak najszybciej umówić się do lekarza i zobaczyć swoje maleństwo w piątym tygodniu ciąży. Co dokładnie widać wtedy na USG? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym najnowszym artykule!
Spis treści:
- Jak wygląda dziecko w piątym tygodniu ciąży?
- Co widać na USG w piątym tygodniu ciąży?
- Brak ciąży na USG w piątym tygodniu
Jak wygląda dziecko w piątym tygodniu ciąży?
Dziecko w piątym tygodniu znajduje się już w pęcherzyku ciążowym, w którym będzie się rozwijać w najbliższym czasie. Jest on jeszcze bardzo malutki. Jego wielkość porównać można do ziarna sezamu. Wzrasta on jednak o około 1,1-3 mm na dobę.
W piątym tygodniu ciąży nasze dziecko ani trochę nie przypomina jeszcze człowieka. Kształtem przypomina on trójkąt. W jego ciele dopiero zaczynają powstawać trzy tkanki zarodkowe, z których na dalszych etapach rozwiną się narządy wewnętrzne.
Co widać na USG w piątym tygodniu ciąży?
Na USG w piątym tygodniu ciąży nie zobaczymy jeszcze dziecka. Jest ono jeszcze zbyt malutkie, abyśmy mogli cokolwiek zobaczyć. Możemy jednak na monitorze ujrzeć pęcherzyk ciążowy i znajdujący się w nim pęcherzyk żółtkowy, z którym związane jest nasze dziecko.
USG w piątym tygodniu ciąży ma na celu przede wszystkim jej potwierdzenie. Lekarz ocenia także, czy nie mamy do czynienia z pustym jajem płodowym, czyli ciążą, która przestała rozwijać się prawidłowo i obumarła. Zdarza się także, że już w piątym tygodniu lekarz może ocenić liczbę zarodków. Ginekolog powinien przyjrzeć się również budowie i wielkości macicy oraz przydatków.
Brak ciąży na USG w piątym tygodniu
Zdarza się, że niektóre kobiety w piątym tygodniu nie widzą ciąży podczas badania USG. Zwykle powoduje to ogromne rozczarowanie. Brak ciąży na USG w piątym tygodniu nie musi jednak oznaczać, że na pewno nie zostaniemy rodzicami. W takiej sytuacji należy wykonać badanie hormonu beta hCG. Powinno ono wynosić 1000-1200 mlU/ml.
Jeśli w naszej krwi nie zostanie wykryty hormon beta hCG, to niestety nie spodziewamy się dziecka. Jeśli jednak jest on dostatecznie wysoki, to prawdopodobnie jesteśmy w ciąży. Konieczna jest jednak diagnostyka, czy nie mamy do czynienia z ciążą pozamaciczną. W takiej sytuacji pod uwagę należy wziąć wiele indywidualnych czynników, dlatego należy kierować się zaleceniami lekarza.