Kawa i zielona herbata w ciąży Przeskocz do treści

Kawa i zielona herbata w ciąży

W ciąży spożywanie wszystkich produktów nie jest dozwolone. Niestety nie wszystkie przyszłe mamy są tego świadome. Zakazany m.in. jest alkohol, surowe mięso, niemyte owoce i kilka innych produktów. W czasie prekoncepcji warto dowiedzieć się dokładnie, jakich produktów należy unikać. W poniższym tekście podpowiemy, czy ciężarna możne pić kawę i zieloną herbatę!

Spis treści:

  1. Picie kawy w ciąży
  2. Zielona herbata w ciąży
  3. O czym jeszcze warto wiedzieć przed ciążą?

Picie kawy w ciąży

Kawa nie znajduje się na liście produktów całkowicie zakazanych w ciąży. Jej spożywanie należy jednak ograniczyć, ponieważ zawiera ona kofeinę. Dzienna dawka kofeiny nie powinna przekroczyć 200-300 mg. Należy przy tym pamiętać, że kofeinę zawiera nie tylko kawa, ale również herbata, kakao, niektóre napoje gazowane oraz czekolada.

Spożywanie kawy zbyt często może być niebezpieczne dla płodu. Narządy dziecka nie są jeszcze na tyle rozwinięte, żeby prawidłowo rozłożyć kofeinę. Picie zbyt dużej ilości kawy w ciąży może więc przyczynić się do niskiej masy urodzeniowej dziecka, wad rozwojowych, a w skrajnych przypadkach nawet do poronienia.

Kobietom w ciąży poleca się zastąpienie kawy jej bezkofeinową lub zbożową wersją. Jeśli jednak ciężarna nie chce sięgać po jeden z odpowiedników kawy, to nie powinna wypijać więcej niż jednej filiżanki kawy dziennie. Taka jej ilość jest całkowicie bezpieczna dla mamy i dziecka.

Zielona herbata w ciąży

Zielona herbata ma wiele właściwości prozdrowotnych – pomaga oczyszczać organizm, przyspiesza przemianę materii oraz spowalnia proces starzenia. Jednak nie w każdej sytuacji jest ona wskazana. Niewiele przyszłych mam wie, że w ciąży powinny bardzo ograniczyć, a najlepiej całkowicie wyeliminować z diety zieloną herbatę. Może być ona dla dziecka bardziej niebezpieczna niż kawa.

Picie zielonej herbaty wpływa na poziom kwasu foliowego w organizmie kobiety ciężarnej, który jest kluczowy dla prawidłowego rozwoju dziecka. Może ona spowodować zaburzenia jego wchłaniania z pożywienia. Szkodliwa dla płodu jest również zawarta w zielonej herbacie kofeina.  Picie zielonej herbaty może więc prowadzić do wad rozwojowych dziecka i innych niebezpiecznych powikłań.

Zieloną herbatę można zastąpić naturalnymi herbatami owocowymi. Jednak ciężarne, które nie chcą rezygnować z picia zielonej herbaty, powinny ograniczyć jej spożywanie do jednej filiżanki dziennie. Przyszłe mamy nie powinny także pić jej do posiłku. Warto zapytać lekarza prowadzącego ciążę o picie zielonej herbaty, ponieważ określi on, czy stan zdrowia pacjentki na to pozwala.

O czym jeszcze warto wiedzieć przed ciążą?

Kawa i zielona herbata to nie jedyne produkty, które trzeba ograniczyć w ciąży. Na tej liście znajduje się również surowe mięso, ryby i jaja, niemyte owoce i warzywa, mleko niepasteryzowane czy alkohol. Do swojego stanu ciężarne muszą dostosować nie tylko dietę, ale także przyjmowane leki czy pracę zmianową. Niektóre ze zmian można wprowadzić jeszcze przed ciążą. Prekoncepcja zwiększy szanse pary na zapłodnienie i bezpieczne donoszenie ciąży. Warto więc pomyśleć o niej już dziś.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy