Przeskocz do treści

Czy można stosować acard w ciąży?

Acard to lek o właściwościach przeciwzakrzepowych. Stosuje się go głównie u pacjentów z zakrzepicą i po przebytym zawale. Może on być także stosowany przez kobiety w ciąży. Lek ten może jednak wywołać powikłania u dziecka, dlatego powinien być stosowany bardzo ostrożnie. Przyszła mama acard powinna zażywać w odpowiedniej dawce. Jakiej? Kiedy można go bezpiecznie stosować? Sprawdź w poniższym tekście!

Spis treści:

1. Acard a ciąża – co to za lek?
2. Acard w ciąży – co daje?
3. Do kiedy można stosować acard w ciąży?
4. Acard w ciąży – skutki uboczne

Acard a ciąża – co to za lek?

Acard to doustny lek przeciwzakrzepowy. W jego składzie znajdziemy kwas acetylosalicylowy. Dzięki jego zażywaniu płytki krwi się nie zlepiają. W konsekwencji w naczyniach krwionośnych nie tworzą się zakrzepy. Acard ma również właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Acard stosuje się w przypadku:

● Zakrzepicy i trombofilii nabytej lub wrodzonej
● Chorób układu krążenia np. miażdżycy czy choroby wieńcowej
● Cukrzycy
● Po przebytym zawale serca
● Po przebytym udarze mózgu

Przyszłe mamy również mogą stosować acard w ciąży. Co daje ten lek ciężarnym? Zapobiega on powstawaniu zakrzepów, dlatego lekarze przepisują go głównie pacjentkom z zakrzepicą, trombofilią wrodzoną i nabytą oraz nadciśnieniem tętniczym. Stosuje się go także w przypadku wysokiego ryzyka wystąpienia stanu przedrzucawkowego

Acard w ciąży – co daje?

Lekarze nie w każdym przypadku przepisują acard w ciąży. Przepływy krwi dzięki niemu się zwiększają, ale w niektórych przypadkach lek ten może prowadzić do powikłań. Nie można więc zażywać go bez konkretnego powodu. Należy najpierw ocenić, czy przyniesie on więcej szkody niż pożytku. Ciężarne z astmą, skazą krwotoczną i chorobą wrzodową żołądka nie powinny stosować go w ogóle.

Acard w ciąży może być stosowany tylko w niewielkich ilościach. Jego przedawkowanie może prowadzić do wielu skutków ubocznych. Przyszłe mamy mogą stosować jedynie acard 75 w ciąży i acard 150 w ciąży. Znajdziemy w nich odpowiednio 75 i 150 g kwasu acetylosalicylowego. Są to dawki bezpieczne dla dziecka.

W trakcie zażywania acardu ciężarna musi być pod kontrolą lekarza. Będzie on mógł zadecydować o odstawieniu leku, jeśli pojawią się nieprawidłowe objawy. Ciężarna również powinna obserwować czy nie pojawiają się u niej duszności i zaburzenia widzenia.

Do kiedy można stosować acard w ciąży?

Acard w ciąży można stosować praktycznie do samego porodu. Jego zażywanie przyszła mama może zacząć w drugim trymestrze ciąży. Optymalny czas na rozpoczęcie terapii acardem to 11 tydzień ciąży.

Jeśli chcemy odstawić acard wcześniej, to najlepiej skonsultować to z naszym lekarzem. Oceni on, czy istnieją skutki odstawienia acardu w ciąży oraz, czy istnieje potrzeba zaprzestania stosowania leku.

Acard w ciąży – skutki uboczne

Acard w ciąży jest bezpieczny, jeśli prawidłowo go stosujemy. Przedawkowanie tego leku może prowadzić do skutków ubocznych. Może on wywołać m.in. wady serca u dziecka czy rozszczep podniebienia. Dzieci, których mamy zażywały acard w ciąży, mogą się także urodzić z niską masą urodzeniową.

To również może Cię zainteresować: Źródło wiedzy o zdrowiu, lekach i suplementach diety

3.2/5 - (8 głos / głosy)
3.2/5 - (8 głos / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy