Przeskocz do treści

Jak przyspieszyć poród? Trzy skuteczne sposoby

Niektórym dzieciom nie spieszy się zbytnio na świat. Dla ich mam może być to dość męczące, ponieważ końcówka ciąży często nie należy do najłatwiejszych. Naszą spóźnialską pociechę możemy spróbować nieco pospieszyć. Ale jak? W jaki sposób przyspieszyć poród? Poznaj trzy skuteczne sposoby!

Spis treści:

  1. Przyspieszenie porodu – czy to na pewno bezpieczne?
  2. Sposoby na przyspieszenie porodu – aktywność fizyczna
  3. Sposoby na przyspieszenie porodu – współżycie
  4. Sposoby na przyspieszenie porodu – akupresura

Przyspieszenie porodu – czy to na pewno bezpieczne?

Każda kobieta może spróbować nieco przyspieszyć swój poród. Jest to bezpieczne, jeśli tylko robimy to w odpowiednim terminie. Nie możemy spróbować wywołać porodu w dowolnym momencie. Poniższe sposoby zalecamy testować dopiero po 40 tygodniu ciąży.

Sposoby na przyspieszenie porodu – aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna jest jednym z najbardziej efektywnych sposobów przyspieszania porodu. Poprawia ona natlenienie organizmu i zwiększa ruchomość miednicy. Ponadto siła grawitacji wspomaga obniżanie się brzucha, dzięki czemu wywiera się większy nacisk na szyjkę macicy.
Jaką aktywność fizyczną najlepiej wybrać do przyspieszenia porodu? Najlepsze będą aktywności o umiarkowanej intensywności. Idealnie sprawdzą się spacery lub delikatna joga. Na tym etapie ciąży nie powinnyśmy myśleć o bardziej intensywnych ćwiczeniach.

Sposoby na przyspieszenie porodu – współżycie

Nasz poród przyspieszyć możemy również poprzez aktywność seksualną. Dzieje się tak dzięki prostaglandynom obecnym w męskim nasieniu, które sprzyjają rozszerzaniu szyjki macicy. Dodatkowo oksytocyna wydzielana podczas stosunku może wywołać skurcze macicy, prowadząc do porodu. Warto pamiętać, że aktywność seksualna jest bezpieczna przez całą ciążę, o ile lekarz nie zaleci inaczej. Możemy więc śmiało się kochać, jeśli mamy tylko na to ochotę.

Sposoby na przyspieszenie porodu – akupresura

Akupresura jest również często stosowanym sposobem na przyspieszenie porodu. Ta metoda, wywodząca się z chińskiej medycyny naturalnej, polega na naciskaniu określonych punktów na ciele, które mają wpływać na przepływ energii.
Aby stymulować poród, należy uciskać punkty związane z macicą. Kluczowe miejsca to:

  •  Punkt znajdujący się około 7-8 cm nad kostkami
  •  Punkt między kciukiem a palcem wskazującym
  •  Wgłębienie na szczytach ramion

Uciskanie tych obszarów może pobudzać wydzielanie oksytocyny w organizmie, co prowadzi do przyspieszenia porodu.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy