Czy badania prenatalne w ciąży są konieczne? Przeskocz do treści

Badanie prenatalne – czy jest konieczne?

Wielu rodziców obawia się wykonania badania prenatalnego z uwagi na powikłania, które może ono wywołać. Nie ma takiej potrzeby. Badania prenatalne w ciąży są całkowicie bezpieczne i mogą przynieść nam ogromną korzyść – spokój, że nasze dziecko jest zdrowe. Zobacz, jak się je wykonuje, jakie badanie prenatalne jest konieczne i dlaczego nie ma czego się bać!

Spis treści:

  1. Dlaczego w ciąży warto wykonać badanie prenatalne?
  2. Badanie prenatalne – czy jest konieczne na początku ciąży?
  3. Nieprawidłowy wynik badania prenatalnego

 

Dlaczego w ciąży warto wykonać badanie prenatalne?

Badania prenatalne to jedyne narzędzie diagnostyczne, które może wykryć wady wrodzone płodu jeszcze w ciąży. Możemy dzięki nim zdiagnozować m.in. zespół Downa, zespół Edwardsa, wady serca czy wady cewy nerwowej. Dzięki tak wczesnemu rozpoznaniu choroby możemy lepiej się na nią przygotować i wdrożyć leczenie od razu po porodzie (a w niektórych przypadkach jeszcze w ciąży).

Dzięki badaniom prenatalnym przyszła mama może także zyskać spokój, że jej dziecko jest zdrowe. W konsekwencji uniknie stresu, który w ciąży może bardzo zaszkodzić jej i maluszkowi.

Badanie prenatalne – czy jest konieczne na początku ciąży?

Badania prenatalnego nie wykonuje się na samym początku ciąży. Powinno mieć to miejsce między 11 a 13 tygodniem ciąży. W tym czasie należy wykonać badanie prenatalne składające się z dwóch części: USG genetycznego i badania biochemicznego krwi matki (test PAPP-A). Badanie to pozwala wykryć takie zaburzenia jak zespół Downa (trisomia chromosomu 21), zespół Edwardsa (trisomia chromosomu 18) i zespół Patau (trisomia chromosomu 13).
Test PAPP-A zastąpić możemy badaniem NIFTY. Jest to badanie krwi ciężarnej o znacznie wyższej czułości. Test NIFTY Wykonać możemy je już w 10 tygodniu ciąży.

Nieprawidłowy wynik badania prenatalnego

Nieinwazyjne badania prenatalne służą do oszacowania ryzyka wystąpienia wad wrodzonych u dziecka. Ich nieprawidłowy wynik nie oznacza więc, że dziecko na 100% urodzi się z danym zaburzeniem. Taką diagnozę zawsze trzeba potwierdzić.

Nieprawidłowy wynik nieinwazyjnych badań prenatalnych zweryfikować należy poprzez amniopunkcję. Jest to bardziej inwazyjne badanie, które polega na pobraniu płynu owodniowego. Robi się to za pomocą jałowej igły, którą nakłuwa się brzuch ciężarnej. Jest to całkowicie bezpieczne dla mamy i dziecka. Amniopunkcję wykonują jedynie profesjonaliści, a przebieg zabiegu kontrolowany jest przez badanie USG.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy