Test NIPT czy NIFTY – co oznaczają te pojęcia? Porównanie Przeskocz do treści

Test NIPT czy NIFTY – co oznaczają te pojęcia?

Zastanawiasz się, które badanie wybrać, test NIPT czy test NIFTY? W niniejszym artykule wyjaśniamy, co oznaczają te pojęcia oraz na czym polegają badania NIPT i NIFTY. Sprawdź, jeśli w najbliższym czasie planujesz badania prenatalne!

Test NIPT czy NIFTY – czy to to samo?

Planujesz z partnerem wykonanie badań prenatalnych, ale nie wiecie, które z nich wybrać, test NIPT czy NIFTY? Okazuje się, że w skład szerokiej grupy badań NIPT (z języka angielskiego Non Invasive Prenatal Testing) wchodzą także testy NIFTY (z języka angielskiego Non-invasive Fetal Trisomy Test). Każde badanie NIFTY jest badaniem typu NIPT.

Test NIPT czy NIFTY – co oznacza pojęcie NIPT?

Co oznacza test NIPT? Jest to nieinwazyjne prenatalne badanie genetyczne, które można wykonać zwykle już od 10. tygodnia ciąży. Testy NIPT korzystają z metody analizy wolnego płodowego DNA (z języka angielskiego cell free fetal DNA), wyróżnia je wysoka czułość (o wiele wyższa niż dla tradycyjnych badań przesiewowych, takich jak np. test PAPP-A). Badania NIPT wykonuje się na podstawie niewielkiej próbki krwi ciężarnej, aby oszacować ryzyko wystąpienia u dziecka chorób genetycznych, dodatkowo, umożliwiają one sprawdzenie płci dziecka na bardzo wczesnym etapie ciąży.

Test NIPT czy NIFTY – co oznacza pojęcie NIFTY?

Co oznacza test NIFTY? To pierwszy test typu NIPT, który pojawił się w Polsce kilka lat temu. Obecnie jest on dostępny w nowej, rozszerzonej wersji – NIFTY pro. Badanie NIFTY jest nieinwazyjnym badaniem prenatalnym, wykonywanym na podstawie niewielkiej próbki krwi ciężarnej. Test analizuje wolne płodowe DNA (cffDNA) w oparciu o najnowszą technologię – NGS (Next Generation Sequencing, czyli Sekwencjonowanie Nowej Generacji). Jego czułość jest porównywalna do amniopunkcji i wynosi ponad 99% dla trisomii 21. Dzięki temu rodzice mogą odzyskać spokój i uniknąć niepotrzebnej amniopunkcji. Jednocześnie jest zupełnie bezpieczny dla dziecka i mamy, nie wiąże się z ryzykiem poronienia.

Test NIPT czy NIFTY – czym test NIFTY pro wyróżnia się spośród testów NIPT?

Test NIFTY wykonało już ponad 6 milionów kobiet na całym świecie, badanie wyróżnia wysoka czułość, ubezpieczenie oraz szeroki zakres badanych chorób. Test NIFTY pro ma najszerszy spośród wszystkich innych badan NIFTY, badanie potrafi zidentyfikować:

  • trisomie 21, 18, 13, 9, 16 oraz 22;
  • 4 choroby związane z nieprawidłowościami liczby chromosomów płci takie jak: zespół Turnera, zespół Klinefeltera, trisomia chromosomu X czy też zespół Jacobsa;
  • mikrodelecje i mikroduplikacje, np. zespół DiGeorge’a, zespół delecji chromosomu Xp21 oraz zespoły Angelmana/Pradera-Williego.

To także jedyne nieinwazyjne badanie prenatalne, które jest dostępne z pełnym ubezpieczeniem wyniku (i jest ono w cenie badania). Ubezpieczenie test NIFTY pro dotyczy dwóch sytuacji:

  • gdy test NIFTY pro da wynik fałszywie negatywny – wtedy można liczyć na odszkodowanie w wysokości do ok. 210 000 złotych;
  • gdy test NIFTY pro da wynik pozytywny – wtedy para może liczyć na pokrycie kosztów wykonania dalszej diagnostyki inwazyjnej (np. amniopunkcji lub biopsji kosmówki), do kwoty około 2600 złotych.

Wynik fałszywie negatywne są niezwykle rzadkie i mogą wystąpić też w innych testach NIPT jednak tylko NIFTY pozwala wówczas na wypłatę odszkodowania w ramach ubezpieczenia.


Zdjęcie główne: pixabay.com

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

Rate this post
Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Nasi partnerzy