W którym tygodniu powinno się wykonać badanie 4D w ciąży? Przeskocz do treści

Badanie 4D w ciąży – w którym tygodniu się je wykonuje?

Badanie 4D w ciąży to USG, które wykonuje się za pomocą nowoczesnej technologii. Dzięki temu lekarz może przeprowadzić bardzo dokładną diagnostykę. Badanie to jest także bardzo wzruszającą chwilą dla przyszłych rodziców. Jak je wykonać? Na czym dokładnie polega badanie 4D w ciąży? W którym tygodniu się je wykonuje? Przeczytaj poniżej!

Spis treści:

  1. Badanie 4D w ciąży – na czym polega?
  2. Badanie 4D w ciąży – w którym tygodniu je przeprowadzić?

Badanie 4D w ciąży – na czym polega?

Badanie 4D w ciąży przypomina standardowe badanie USG. Jest jednak dużo nowocześniejsze, dzięki czemu lekarz może przeprowadzić dokładniejszą diagnostykę. Nasze dziecko podczas badania obaczymy w trójwymiarze. Uzyskany obraz będzie w naturalnych kolorach i wysokiej jakości. Dzięki zastosowaniu technologii 4D na monitorze będzie on wyświetlany w czasie rzeczywistym. Pozwoli to nam zobaczyć nie tylko, jak wygląda nasze dziecko, ale także jak się rusza, jakie robi miny i jak gestykuluje.

W odróżnieniu od standardowego USG w badaniu 4D w ciąży lekarz może bardzo dokładnie przyjrzeć się twarzy i czaszce dziecka. Pozwala mu to ocenić kość nosową dziecka. Jest to niezwykle ważny parametr w diagnostyce zespołu Downa i innych wad wrodzonych.
Sprawdzenie, czy dziecko rozwija się prawidłowo, to nie jedyna korzyść z wykonania badania 4D w ciąży. Umożliwia nam ono także uzyskanie zdjęć i filmu z badania. Może być to przepiękna pamiątka rodzinna, do której chętnie wrócicie po latach.

Badanie 4D w ciąży – w którym tygodniu je przeprowadzić?

Badanie 4D w ciąży przeprowadzić możemy w dowolnym momencie. Największy sens ma ono jednak w okolicy 30 tygodnia ciąży, gdy dziecko wyglądem przypomina już noworodka. Jego wszystkie narządy są już ukształtowane i doskonalą swoją pracę. Lekarz może więc bardzo dokładnie ocenić budowę anatomiczną noworodka. Wy z kolei będziecie mogli zobaczyć, jak wygląda Wasze maleństwo, które już niedługo pojawi się na świecie.
Dobrym momentem na wykonanie badania 4D w ciąży jest także 18 tydzień. Dzięki temu będziemy wiedzieć, czy oczekujemy synka, czy córeczkę. Na tym momencie ciąży z reguły bez problemów udaje się określić płeć dziecka. Niektóre maluszki jednak nie chcą współpracować i obracają się tak, że nie sposób sprawdzić płci. W takiej sytuacji musimy powtórzyć badanie za kilka tygodni.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy