Badania prenatalne 21 tydzień ciąży – jakie testy wykonać na tym etapie?
Badania prenatalne pozwalają na monitorowanie rozwoju dziecka i zyskanie kluczowych informacji o jego zdrowiu. W 21 tygodniu ciąży wykonać powinnyśmy jedne z ostatnich badań prenatalnych. Jest to dobry czas na wykonanie USG genetycznego i ostatni moment na przeprowadzenie testu typu NIPT. Sprawdź, jak możesz wykonać te badania!
Spis treści:
USG genetyczne
USG genetyczne to obrazowe nieinwazyjne badanie prenatalne. Należy je wykonać między 18 a 22 tygodniem ciąży. Jest to mniej więcej połowa ciąży, dlatego badanie to często nazywa się USG połówkowym.
W 21 tygodniu ciąży nasze dziecko ma już wykształcone wszystkie narządy. W tym czasie doskonalą one swoją pracę. Jest więc to idealny czas na wykonanie USG genetycznego. Na tym etapie ciąży lekarz może ocenić rozwój płodu, jego ruchy oraz stan łożyska. Może także wykryć ewentualne oznaki wskazujące na wady wrodzone, takie jak zespół Downa, wady serca czy wady cewy nerwowej.
USG genetyczne przebiega niemal tak samo, jak zwykłe badanie USG. Z perspektywy pacjentki badania te wyglądają identycznie – do brzucha przykładana jest głowica emitująca ultradźwięki, a na ekranie monitora pojawia się obraz. Jednak do wykonania USG wykorzystywany jest nowocześniejszy sprzęt, dzięki któremu lekarz może dokładniej ocenić rozwój dziecka.
Badania wolnego płodowego DNA
21 tydzień ciąży to ostatni dzwonek na wykonanie badania wolnego płodowego DNA zwanego testem typu NIPT. Analizowane jest w nim DNA płodu znajdujące się w krwiobiegu matki (cffDNA). Do przeprowadzenia badania wystarczy próbka krwi matki, która pobierana jest tak jak do morfologii. Badanie jest więc całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne.
Test typu NIPT możemy wykonać w kilku różnych wariantach. Mają one różne zakresy analizy. Najszerszy zakres posiada test NIFTY pro. Dzięki temu u płodu wykryć można 94 następujące choroby:
• 6 trisomii, takich jak zespół Downa, zespół Patau czy zespół Edwardsa
• 4 nieprawidłowości związane z chromosomami płci, takie jak zespół Turnera czy zespół Klinefeltera
• 84 mikrodelecje i mikroduplikacje, takie jak zespół DiGorge’a czy zespół delecji chromosomu Xp21
We wszystkich testach typu NIPT możliwe jest także ustalenie płci dziecka. Rodzice muszą jednak zaznaczyć chęć poznania płci w trakcie zamawiania badania.