Pierwszy dzień ciąży a zapłodnienie: od kiedy lekarz liczy ciążę? Przeskocz do treści

Od kiedy lekarz liczy ciążę?

Początek ciąży wcale nie oznacza dnia, w którym doszło do zapłodnienia. W rzeczywistości pierwszego dnia ciąży nasze dziecko nie istnieje. Jak to możliwe? Od kiedy lekarz liczy ciążę? Sprawdź, jaki dzień przyjmuje się za początek ciąży!

Spis treści:

  1. Pierwszy dzień ciąży – kiedy ma miejsce?
  2. Jak oblicza się początek ciąży?

Pierwszy dzień ciąży – kiedy ma miejsce?

Zapłodnienie nie rozpoczyna ciąży. Ma ono miejsce dopiero w jej drugim tygodniu. Za pierwszy dzień ciąży przyjmuje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki kobiety. Jest to zgodne z powszechnie stosowaną regułą Naegelego. Oznacza to, że w ciągu pierwszych dwóch tygodni ciąży kobiecy organizm dopiero przygotowuje się do zapłodnienia i przyjęcia zarodka. Nie pojawiają się więc żadne dolegliwości związane z ciążą.

Na podstawie pierwszego dnia ciąży zgodnie z regułą Naegelego oblicza się także termin porodu. Zgodnie z nią dziecko powinno przyjść na świat 40 tygodni po pierwszym dniu ostatniej miesiączki. Do tej daty dodajemy 7 dni, a następnie jeszcze 9 miesięcy. Pamiętajmy jednak, że niewiele dzieci przychodzi na świat dokładnie w tym terminie. Nie jest to jednak nic złego. Przyjmuje się, że maluszek powinien pojawić się na świecie między 38 a 42 tygodniem ciąży.

Jak oblicza się początek ciąży?

Reguła Naegelego jest często stosowanym sposobem na obliczenie początku ciąży. Nie jest jednak jedyną możliwością. Wiek ciąży można obliczyć także podczas badania USG, a konkretnie podczas pomiaru parametru CRL (długości ciemieniowo-siedzeniowej). Jest to jednak możliwe maksymalnie do 10 tygodnia ciąży, ponieważ mniej więcej do tego momentu dzieci rozwijają się w podobnym tempie. Później parametr ten przestaje już być miarodajny, ponieważ maluszki zaczynają się rozwijać w różnym tempie.

Co jeśli termin porodu wyliczony podczas badania USG różni się od tego wyliczonego na podstawie daty ostatniej miesiączki? W tej sytuacji brać pod uwagę powinniśmy ten, który został ustalony podczas ultrasonografii. Pamiętajmy jednak, że niewiele dzieci przyjdzie na świat właśnie w tym terminie.

Początek ciąży i termin porodu można spróbować ustalić także na podstawie stężenia hormonu beta hcg (gonadotropiny kosmówkowej) we krwi kobiety oraz na podstawie wysokości dna macicy. Nie są to jednak miarodajne metody, dlatego stosuje się je niezwykle rzadko.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy