Ruchy dziecka w ciąży – 5 zaskakujących faktów Przeskocz do treści

Ruchy dziecka w ciąży – 5 zaskakujących faktów

Starasz się o maluszka albo już czekasz na upragnione dziecko? Nie możesz doczekać się, aż poczujesz nowe życie? A może chcesz wiedzieć, jak wyczuć pierwsze ruchy dziecka w ciąży, kiedy się pojawiają i co ma na nie wpływ? Poznaj 5 zaskakujących faktów na temat ruchów dziecka w brzuchu mamy!

1. Dziecko zaczyna być aktywne już… w 7-8. tygodniu ciąży

Oczywiście jest wtedy zbyt małe, byś mogła poczuć jego ruchy. Jeśli będziesz miała szczęście, być może uda Ci się zaobserwować je podczas USG. Maluch niemal od samego początku ćwiczy i rusza się w Twoim brzuchu!

To może Cię zainteresować: Jak rozpoznać pierwsze ruchy dziecka?

2. W drugiej i kolejnej ciąży ruchy dziecka są zwykle odczuwane wcześniej

Dzieje się tak najczęściej z prostego powodu: jeśli już byłaś w ciąży, wiesz czego się spodziewać. Kiedy zatem spodziewać się pierwszych ruchów dziecka? Zwykle ma to miejsce do 20 tygodnia ciąży. Jeśli To Twoja pierwsza ciąża, może to nastąpić trochę po tym terminie, a jeśli kolejna – nawet ok. 16. tygodnia lub wcześniej.

3. Pierwsze ruchy dziecka w ciąży możesz pomylić… z pracą jelit

Wiele mam określa je jako „motylki”, „muśnięcia”, „bąbelki”, „pęcherzyki”, „trzepotanie”, „puk-puk” czy nawet przelewanie albo bulgotanie! Jeśli nie wiesz, czego się spodziewać i myślisz, że od początku będziesz czuła kopniaki – być możesz pomylisz aktywność swojego malucha z pracą jelit czy wzdęciem.

4. Masz nadwagę? Możesz odczuwać ruchy dziecka słabiej

Szczupłe kobiety zwykle czują ruchy dziecka w ciąży (szczególnie w 20-28 tygodniu ciąży) mocniej niż te, które ważą trochę za dużo. Na siłę odczuwania ruchów mogą wpływać też takie czynniki jak położenie łożyska czy Twoja aktywność.

Ciekawy artykuł: Niepłodność a otyłość – zbyt wysoka waga zmniejsza szanse na dziecko!

5. Każde dziecko ma swój indywidualny model ruchliwości

Jedno będzie bardziej aktywne, inne spokojne, jedno rusza się regularnie, inne o różnych porach… Twoje dziecko jest wyjątkowe! Nie porównuj się więc z innymi przyszłymi mamami i nie stresuj niepotrzebnie. Jeśli jednak czujesz niepokój, Twoje dziecko nagle rusza się inaczej, zauważyłaś spadek aktywności lub całkowity jej brak, zgłoś się do lekarza.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy