Badania ginekologiczne w ciąży – które z nich należy wykonać?
W ciąży każda kobieta musi wykonać wiele badań. Dzięki nim może ona monitorować rozwój dziecka i sprawdzać, czy na pewno wszystko u niego w porządku. Jednym z rodzajów badań, które musi wykonać ciężarna, są badania ginekologiczne. Jakie? Sprawdź poniżej!
Spis treści:
Badania ginekologiczne w ciąży – po co się je wykonuje?
Badania ginekologiczne w ciąży są wykonywane podczas wizyt u ginekologa prowadzącego ciążę. Naszego lekarza powinniśmy odwiedzać raz w miesiącu do 34 tygodnia ciąży, a przez kolejne cztery tygodnie dwa razy w miesiącu. Po 38 tygodniu ciąży konsultacje z ginekologiem powinny już odbywać się co tydzień.
Podczas każdej wizyty ginekolog będzie wykonywał badania ginekologiczne, które pozwolą mu na:
- Monitorowanie wzrostu i rozwoju płodu
- Wykrycie wad wrodzonych i ewentualnych powikłań ciążowych
- Monitorowanie stanu zdrowia przyszłej mamy
Rodzaje badań ginekologicznych w ciąży
Badania ginekologiczne, które wykonuje się w ciąży to:
- Standardowe badanie ginekologiczne – wykonuje się je poprzez wziernik, czyli plastikowe narzędzie przypominające kaczy dziób. Jest on wsuwany do pochwy i stopniowo rozwierany. Dzięki temu lekarz może dokładnie obejrzeć Twoją szyjkę macicy.
- Cytologia – badanie to polega na pobraniu wymazu z szyjki macicy poprzez wprowadzenie do pochwy wziernika i specjalnej szczoteczki. Dzięki temu wykryć można groźne dla zdrowia zmiany, takie jak rak szyjki macicy. W ciąży badanie to wykonać należy dwa razy – w pierwszym i trzecim trymestrze.
- Badanie czystości pochwy – w tym badaniu za pomocą szczoteczki pobiera się wydzielinę z pochwy, a następnie nakłada się ją na specjalne szkiełko. Dzięki temu można wykryć zachwiania równowagi bakteryjnej w pochwie oraz stan zapalny.
Wszystkie wymienione badania w ciąży wykonywane są na fotelu ginekologicznym. Pacjentki są na nim ułożone tak, aby lekarz miał swobodny dostęp do narządów rodnych. W trakcie każdego z wymienionych badań pacjentka powinna być jak najbardziej rozluźniona. Dzięki temu nie sprawią jej one żadnego dyskomfortu.
W gabinecie ginekologicznym podczas każdej wizyty sprawdzana jest także masa ciała pacjentki oraz mierzone jest jej ciśnienie tętnicze. Lekarz na wizytach może zbadać także piersi kobiety.