W której części brzucha wyczuwa się pierwsze ruchy dziecka? Przeskocz do treści

Pierwsze ruchy dziecka – w której części brzucha powinnam je wyczuć?

Odczucie pierwszych ruchów dziecka to jeden z najpiękniejszych momentów w całej ciąży. Każda przyszła mama czeka na to z niecierpliwością. Daje to realne poczucie, że dziecko już niedługo pojawi się na świecie. Jak powinno wyglądać odczucie pierwszych ruchów dziecka? W której części brzucha są one wyczuwalne? Przeczytaj w naszym najnowszym artykule!

Spis treści:

  1. Pierwsze ruchy dziecka – jak je rozpoznać?
  2. Pierwsze ruchy dziecka – kiedy są odczuwalne?
  3. Pierwsze ruchy dziecka – w której części brzucha się pojawią?

Pierwsze ruchy dziecka – jak je rozpoznać?

Przyszłe mamy, czekając na pierwsze ruchy dziecka, spodziewają się intensywnych kopnięć. W rzeczywistości pierwsze ruchy nie mają z nimi nic wspólnego. Są one dużo bardziej subtelne. Ciężarne porównują je do uczucia przelewania się czy bulgotania w brzuchu lub delikatnego łaskotania. Są więc na tyle delikatne, że łatwo jest je przeoczyć.

Pierwsze ruchy dziecka – kiedy są odczuwalne?

Zakłada się, że pierwsze ruchy dziecka kobieta ciężarna powinna odczuć między 16 a 21 tygodniem ciąży. To kiedy dokładnie się to wydarzy, jest bardzo indywidualną kwestią. Zależy ona przede wszystkim od ilości tkanki tłuszczowej kobiety. Im jest jej mniej, tym szybciej kobieta odczuje pierwsze ruchy dziecka. Istotne może być również to, w której ciąży jest kobieta. Pierworódki z reguły nie wiedzą, jak wyglądają pierwsze ruchy dziecka, dlatego nie rozpoznają ich od razu. Kobiety w drugiej lub kolejnej ciąży zwykle szybciej wyczuwają ruchy dziecka.

Między 16 a 21 tygodniem ciąży nie spodziewajmy się mocnych kopniaków. W tym okresie odczujemy wyżej wspomniane subtelne ruchy dziecka. Bardziej intensywne staną się one w okolicy 32 tygodnia ciąży. Właśnie wtedy możemy spodziewać się tych wyczekanych kopniaków. Możliwe nawet, że ruszające się dziecko odbije swoją stópkę na naszym brzuszku, co będzie widoczne dla nas z zewnątrz.

Jeśli 21 tydzień ciąży już minął, a my wciąż nie odczułyśmy pierwszych ruchów dziecka, to powinnyśmy porozmawiać z lekarzem. Sprawdzi on, czy z naszym maleństwem na pewno wszystko jest w porządku.

Pierwsze ruchy dziecka – w której części brzucha się pojawią?

Pierwsze ruchy dziecka powinny być odczuwalne mniej więcej na środku brzucha. Większość kobiet wyczuwa je w okolicy pępka. Zdarzają się jednak ciężarne, które wyczuły je w podbrzuszu. Jak widać, może być to bardzo indywidualne.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy