Przeskocz do treści

6 najskuteczniejszych metod antykoncepcji

Chcesz zacząć stosować antykoncepcję lub zmienić metodę, z której korzystałaś do tej pory? Pamiętaj, że miarą jej skuteczności jest wskaźnik Pearla – pokazuje, ile kobiet na 100 zaszło w ciążę podczas prawidłowego stosowania danej metody. Antykoncepcja – poznaj 6 najskuteczniejszych metod!

1. Tabletki antykoncepcyjne jednofazowe dwuskładnikowe

Wskaźnik Pearla to 0,2-0,5. Tego typu tabletki zawierają 2 hormony żeńskie (estrogen i progestagen) i najczęściej przyjmuje się je przez 21 dni, rozpoczynając od pierwszego dnia cyklu. Później ma miejsce siedmiodniowa przerwa na krwawienie z odstawienia. Działanie tabletek jednofazowych opiera się o hamowanie owulacji i zagęszczenie śluzu.

2. Krążek dopochwowy NuvaRing

Wskaźnik Pearla to 0,65. Krążek również zawiera 2 hormony (są jednak uwalniane stale, przez pochwę) i także zagęszcza śluz oraz hamuje owulację. Jego forma to jednak elastyczny i miękki pierścień, który umieszcza się samodzielnie w pochwie na 21 dni. Później następuje siedmiodniowa przerwa z krwawieniem.

3. Plaster antykoncepcyjny

Wskaźnik Pearla to 0,9. Plastry są kolejną metodą opierającą się o dostarczenie 2 hormonów – tym razem przez skórę (uda, brzucha, ramienia, pośladka). Nowy plaster nakleja się co 7 dni, a po 21 dniach konieczna jest siedmiodniowa przerwa na krwawienie.

4. Minipigułka – tabletka jednoskładnikowa

Wskaźnik Pearla to 1-3. Tego typu tabletki zawierają tylko 1 rodzaj hormonów – progestagen. Zażywa się je codziennie, przez cały cykl, bez przerw. Z tego powodu nie występują regularne krwawienia z ostawienia, a czasami plamienia. Ilość hormonu jest niewielka, więc tego typu tabletki mogą być stosowane przez osoby, które mają przeciwwskazania do korzystania z dwuskładnikowych form antykoncepcji hormonalnej.

5. Wkładka wewnątrzmaciczna (spirala)

Wskaźnik Pearla to 0,6-0,8 (wkładka tradycyjna) i 0,1 (wkładka hormonalna). Spiralę umieszcza lekarz w jamie macicy w czasie miesiączki. To metoda długofalowa, która chroni przed zajściem w ciążę w czasie ok. 2-6 lat. Jej działanie jest wieloczynnikowe – powoduje stan zapalny, a zwiększona ilość białych krwinek niszczy plemniki, spowalnia ruch plemników i utrudnia ich przemieszczanie się. Wkładka hormonalna zawiera jedynie progestagen: dodatkowo hamuje owulację i zagęszcza śluz.

6. Prezerwatywa

Wskaźnik Pearla to 3-7. To antykoncepcja mechaniczna, która ma za zadanie nie tylko chronić przed zajściem w ciążę, ale też przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Po założeniu prezerwatywy na członka narządy rodne kobiety i mężczyzny bezpośrednio się nie stykają, a sperma jest zatrzymywana.

Antykoncepcja hormonalna – uważaj na zakrzepicę

Tabletki dwuskładnikowe, krążki i plastry zawierają estrogen, który podwyższa ryzyko zakrzepicy nawet do 6 razy. Jeśli masz dodatkowo tendencję do nadkrzepliwości krwi (trombofilia wrodzona), jest ono wyższe nawet 25-30 razy!

Przed rozpoczęciem stosowania antykoncepcji warto więc sprawdzić, czy masz tę genetyczną skłonność, żeby zadbać o swoje zdrowie i wraz z lekarzem dobrać nie tylko skuteczną, ale też bezpieczną metodę zabezpieczenia przed ciążą.

Zobacz też: Trombofilia wrodzona – na czym polega i jak ją zdiagnozować?

5/5 - (1 głos / głosy)
5/5 - (1 głos / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy