Zespół Downa - ryzyko i profilaktyka Przeskocz do treści

Zespół Downa – ryzyko i profilaktyka

Zespół Downa to najczęstsza wada genetyczna. Tylko w Polsce rocznie rodzi się z nią około 600-1000 dzieci. Choroba ta powoduje wiele wad wrodzonych u dziecka, dlatego dla wielu przyszłych rodziców taka diagnoza jest jak koszmar. Istnieją czynniki, które zwiększają ryzyko jej rozwoju. Zobacz, co może się do tego przyczynić!

Spis treści:

  1. Przyczyny zespołu Downa
  2. Czynniki ryzyka rozwoju zespołu Downa
  3. Profilaktyka zespołu Downa

Przyczyny zespołu Downa

Zespół Downa jest nieprawidłowością chromosomalną. Powoduje ją obecność dodatkowego chromosomu w 21 parze. Choroba ta równie często pojawia się u chłopców i dziewczynek. W sumie aż 60 tysięcy Polaków zmaga się z tym zaburzeniem.
Zespół Downa jest wadą genetyczną, ale nie dziedziczną. Do powstania dodatkowego chromosomu dochodzi w sposób losowy. Istnieją jednak czynniki, które zwiększają ryzyko rozwoju choroby u dzieci.

Czynniki ryzyka rozwoju zespołu Downa

Wśród czynników ryzyka rozwoju zespołu Downa wymienia się przede wszystkim wiek matki. Tylko jedna na 1600 dwudziestolatek rodzi dziecko z tą wadą genetyczną. U czterdziestolatek jest to już jedna ciężarna kobieta na sto. Ryzyko rośnie więc niezwykle szybko. Wczesne macierzyństwo pozwala znacznie zmniejszyć ryzyko rozwoju zespołu Downa u dziecka.

Wiek ojca także może się przyczynić do rozwoju zespołu Downa. W nasieniu mężczyzn po 50 roku życia więcej plemników ma uszkodzone DNA. Częściej mogą więc doprowadzić do rozwoju u dziecka wad genetycznych.
Prawdopodobieństwo wystąpienia zespołu Downa u dziecka możemy zmniejszyć także poprzez styl życia. Przyszła mama powinna odstawić używkę, zadbać o zbilansowaną dietę i pamiętać o regularnej aktywności fizycznej.

Profilaktyka zespołu Downa

Mimo tego, że możemy uniknąć czynników ryzyka, to nie jesteśmy w stanie całkowicie zapobiec zespołowi Downa u dziecka. Żadne działanie nie da nam 100% gwarancji, że dziecko urodzi się zdrowe.
W niektórych przypadkach nie jesteśmy w stanie zapobiec rozwojowi choroby, ale zawsze możemy wcześnie ją wykryć. Umożliwiają nam to badania prenatalne. Zespół Downa może zostać wykryty nawet w badaniu USG w ciąży. Rozpoznać można go także, wykonując testy prenatalne z krwi mamy, taki jak NIPT czy PAPP-A.

Wszystkie nieinwazyjne badania prenatalne wykrywają jedynie zwiększone ryzyko rozwoju choroby. Diagnozę potwierdzić należy w badaniu rozstrzygającym, takim jak amniopunkcja.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy