Przeskocz do treści

Kto jest narażony na urodzenie dziecka z zespołem Downa?

Zespół Downa to jedna z najczęstszych chorób genetycznych. Chorzy borykać się z nią muszą od urodzenia do śmierci. Choroba ta może znacznie utrudniać życie, dlatego każda mama obawia się urodzenia dziecka z zespołem Downa. Warto temu zapobiegać poprzez minimalizację czynników ryzyka. Jak to zrobić? Kto jest narażony na urodzenie dziecka z zespołem Downa? Sprawdź poniżej!

Spis treści:

  1. Im starsi rodzice, tym większe ryzyko zespołu Downa u dziecka
  2. Styl życia ciężarnej a zdrowie dziecka

Im starsi rodzice, tym większe ryzyko zespołu Downa u dziecka

Najbardziej znaczącym czynnikiem ryzyka rozwoju zespołu Downa jest wiek rodziców. Wiele osób myśli, że jedynie wiek matki ma na to wpływ. Jest on dużo większym czynnikiem ryzyka, ale wiek ojca również nie pozostaje bez znaczenia.

Najbardziej narażone na urodzenie dziecka z zespołem Downa są kobiety po 35 roku życia. W ich przypadku ryzyko wynosi aż 1:350. Dla porównania u dwudziestoletnich kobiet wynosi ono zaledwie 1:1600. Ryzyko to dynamicznie wzrasta wraz z wiekiem kobiety. U czterdziestolatek wynosi ono już 1:100-110.

W przypadku mężczyzn na dziecko z zespołem Downa najbardziej narażeni są Ci po 50 roku życia. Wiele ich plemników przenosi DNA z błędem genetycznym, który może prowadzić do rozwoju choroby u dziecka. Im mężczyzna jest starszy, tym takich plemników jest więcej. Ryzyko rozwoju choroby rośnie więc wraz z wiekiem mężczyzny.

Styl życia ciężarnej a zdrowie dziecka

Styl życia przyszłej mamy ma ogromny wpływ na zdrowie maluszka. Kobieta musi szczególnie zadbać o siebie w tym wyjątkowym czasie. Dzięki temu zmniejszy ryzyko rozwoju chorób u dziecka, w tym rozwoju zespołu Downa.

Na zdrowie dziecka najbardziej oddziałują używki. Sięganie po nie może mieć fatalne konsekwencje. Używki warto odstawić już na początku ciąży, a najlepiej na etapie jej planowania. Dzięki temu nie będą one miały toksycznego wpływu na nasze dziecko. Zalecamy także zbilansowaną dietę, regularną aktywność fizyczną oraz wysypianie się.

Ryzyko rozwoju zespołu Downa zmniejszyć możemy także poprzez suplementację kwasu foliowego. Jego niedobór prowadzić może także do rozwoju wad cewy cerowej, takich jak bezmózgowie czy rozszczep kręgosłupa. Suplementację kwasu foliowego warto rozpocząć na etapie planowania ciąży. Dzięki temu możemy zapobiec powstaniu wielu zaburzeń u naszego dziecka.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy