Jak przygotować dziecko do operacji?
Wpis sponsorowany
Chcesz przygotować dziecko do operacji w znieczuleniu miejscowym lub pod narkozą? Zastanawiasz się czy możesz zmniejszyć ryzyko powikłań? Za pomocą jednego badania możesz sprawdzić, czy dziecko ma związaną z genem UGT1A1 nadwrażliwość na leki wykorzystywane przez anestezjologów.
Mutacja genu UGT1A1 powoduje nieprawidłowe funkcjonowanie enzymu odpowiedzialnego za przekształcanie leków dlatego organizm może być nadwrażliwy na niektóre z nich – m.in. paracetamol [1], leki przeciwnowotworowe i anestetyki stosowane w czasie operacji. Mutacja ta może być obecna nawet u 1 na 20 osób! [2] Odpowiedzialna jest za zespół Gilberta.
Jak przygotować dziecko do operacji? Nadwrażliwość na anestetyki
Anestetyki stosuje się w celu uśmierzania bólu lub umożliwienia narkozy, są to więc leki istotne w czasie operacji. Występowanie zespołu Gilberta może więc wiązać się z wystąpieniem skutków ubocznych w przypadku podania anestetyków [3], takich jak biegunka, mdłości, bóle głowy. U niektórych osób mogą być one poważniejsze. Warto więc wiedzieć wcześniej o zmianie w genach dziecka.
Informacja o mutacji w genie UGT1A1 pomoże lekarzowi dobrać leki tak, aby były bezpieczne i aby zminimalizować ryzyko działań nieporządanych.
Jak wykryć zespół Gilberta?
Wystarczy zrobić badanie DNA pod kątem mutacji w genie UGT1A1. Jeśli czeka Was operacja u dziecka, warto wiedzieć o możliwości wykonania szybkiego i bezbolesnego badania, które dostępne jest w całej Polsce. Do badania pobiera się jedynie wymaz z policzka.
Zespół Gilberta a okresowa żółtaczka
Zespół Gilberta wiąże się nie tylko z nadwrażliwością na leki, ale również z okresową żółtaczką – noworodki z zespołem Gilberta mają często przedłużającą się żółtaczkę noworodkową.
Może ona pojawić się później u nastolatka lub w wieku 20-30 lat. Obok zażółcenia skóry i oczu mogą wystąpić infekcje, bóle brzucha i objawy grypopodobne. Wiedza o zespole Gilberta może skrócić czas diagnostyki żółtaczki.
Dowiedz się więcej: Żółtaczka nowordkowa
Masz pytania odnośnie zespołu Gilberta? Napisz do nas na adres info@prekoncepcja.pl.
Źródła:
[1] D. S. Nag, N. Sinha, P. R. Mahanty, General anesthesia in a patient with Gilbert’s syndrome, “Journal of Anaesthesiology, Clinical Pharmacology” 2011, 27(2), 253–255. [2] I. Jankowska, Żółtaczka ze zwiększonym stężeniem bilirubiny całkowitej i pośredniej u 14-letniego chłopca – choroba wątroby czy defekt kosmetyczny?, „Pediatria po Dyplomie” 2012, 16(2), 83–85. [3] F. Barbosa, S. M. L. dos Santos, J. S. M. Batista da Costa, R. C. Bernardo, Anesthesia in a patient with Gilbert’s syndrome. Case report, “Revista Brasileira de Anestesiologia (Brazilian Journal of Anesthesiology)” 2004, 54 (3).Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.
Grafika: bytedust/pl.123rf.com