Przeskocz do treści

Śluz płodny – ile dni przed owulacją się pojawia?

Śluz płodny to jeden z sygnałów wskazujących na dni płodne. Jest on kleisty i przeźroczysty. To właśnie śluz płodny umożliwia plemnikom przeżycie w drogach rodnych kobiety i dotarcie do komórki jajowej. Obserwowanie, kiedy się pojawia, może więc znacznie ułatwić proces starania się o dziecko. Warto więc wiedzieć, ile dni przed owulacją pojawia się śluz płodny!

Spis treści:

1. Jak wygląda śluz płodny?
2. Czemu pojawia się płodny śluz? Ile dni przed owulacją?
3. Ile dni przed owulacją jest śluz płodny?
4. Śluz płodny – ile przed owulacją powinno się go obserwować?

Jak wygląda śluz płodny?

Śluz płodny to wydzielina z pochwy, która pojawia się w trakcie dni płodnych. Jest ona śliska, kleista i przeźroczysta. Jej konsystencję porównać można do konsystencji białka jaja kurzego. Gdy śluz płodny się pojawia, kobieta może odczuwać wilgoć w pochwie.

Śluz płodny w pochwie zmienia odczyn pH na mniej kwaśny. Dzięki temu plemniki w kanałach rodnych są w stanie przeżyć i zapłodnić jajeczko. Bez śluzu płodnego większość z nich zginęłaby przed dotarciem do komórki jajowej.

Czemu pojawia się płodny śluz? Ile dni przed owulacją?

Śluz płodny w pochwie pojawia się na skutek wzrostu stężenia estrogenów w organizmie. Ich poziom wzrasta właśnie w trakcie dni płodnych. Im stężenie estrogenów jest wyższe, tym śluz jest bardziej przeźroczysty, a szansa na zajście w ciążę jest większa.

Śluz płodny możemy łatwo odróżnić od standardowej wydzieliny w pochwie. Przez większość cyklu miesiączkowego jest ona gęsta, przyczepna i biała lub żółtawa. Często śluzowi niepłodnemu towarzyszy także uczucie suchości w pochwie.

Ile dni przed owulacją jest śluz płodny?

Śluz płodny w pochwie kobiety pojawia się na kilka dni przed owulacją i znika zaraz po niej. Nie da się jednak określić dokładnej ilości dni, w których będzie można go zaobserwować. Może być ona inna u każdej kobiety. Jest to zależne m.in. od długości cyklu miesiączkowego, stylu życia czy poziomu hormonów w organizmie.

Śluz płodny – ile przed owulacją powinno się go obserwować?

Obserwacja śluzu płodnego może znacznie ułatwić proces starania się o dziecko. Jest to tzw. metoda Billingsa. Polega ona na regularnym przykładaniu do pochwy kawałka papieru toaletowego lub chusteczki higienicznej. Dzięki temu możemy stwierdzić, czy wydzielina z pochwy jest bardziej sucha, czy wilgotna. Im bardziej śluz będzie wilgotny, tym większe istnieją szanse na zajście w ciążę.

W obserwacji śluzu warto także zwrócić uwagę na kolor wydzieliny z pochwy oraz jej konsystencję. Jeśli jest ona wilgotna, a przy tym przeźroczysta i kleista, to jest to śluz płodny.

Obserwacja śluzu płodnego jest także często stosowana jako naturalna metoda antykoncepcyjna. Nie jest ona jednak polecana ze względu na niską skuteczność. Właściwa będzie ona jedynie dla kobiet, które potrafią precyzyjnie ocenić wydzielinę z pochwy i mają przy tym regularne cykle miesiączkowe.

4.5/5 - (27 głos / głosy)
4.5/5 - (27 głos / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy