Miesiączka: ile dni po owulacji powinno pojawić się krwawienie? Przeskocz do treści

Cykl miesiączkowy bez tajemnic: ile dni po owulacji występuje miesiączka?

Cyklem miesiączkowym nazywa się szereg zmian w kobiecym organizmie, które mają przygotować go do zapłodnienia. W jego trakcie dochodzi do dwóch bardzo ważnych momentów – owulacji oraz krwawienia miesiączkowego. Sprawdź, co się wtedy dzieje i ile dni po owulacji występuje miesiączka!

Spis treści:

  1. Kobiecy cykl miesiączkowy – dokładny przebieg
  2. Ile dni po owulacji występuje miesiączka?

Kobiecy cykl miesiączkowy – dokładny przebieg

Kobiecy cykl miesiączkowy powinien trwać od 21 do 35 dni, a różnice w długości poszczególnych cyklów nie powinny być większe niż 7 dni. U każdej kobiety składa się on z czterech następujących faz:

  •  Krwawienie miesiączkowe – jest to pierwsza faza cyklu miesiączkowego, która rozpoczyna się wraz z początkiem miesiączki. W tym czasie z organizmu wydalana jest błona śluzowa macicy.
  •  Faza folikularna – jest to czas pomiędzy menstruacją i owulacją. W tym czasie stymulowany jest wzrost pęcherzyków jajnikowych, dzięki czemu możliwe będzie uwolnienie komórki jajowej.
  •  Owulacja – w tym momencie cyklu miesiączkowego kobieta jest najbardziej płodna. To właśnie wtedy pęcherzyk jajnikowy pęka, dzięki czemu uwalnia się gotowa do zapłodnienia komórka jajowa. W tej fazie cyklu miesiączkowego mamy największe szanse na zajście w ciążę.
  •  Faza lutealna – w tym czasie kobiece ciało przygotowuje się na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej. Jeśli do zapłodnienia doszło, to komórka zaczyna się zagnieżdżać w macicy. Jednak jeśli kobieta nie jest w ciąży, to komórka jajowa

Ile dni po owulacji występuje miesiączka?

W książkowym cyklu miesiączkowym miesiączka powinna pojawić się 14 dni po owulacji. W kobiecym organizmie jednak nie wszystko działa jak w zegarku. Idealnymi cyklami może pochwalić się naprawdę niewielki odsetek kobiet. Wystarczy infekcja lub stres, aby miesiączka pojawiła się wcześniej lub później. Przyjmuje się więc, że powinna ona wystąpić od 12 do 16 dni po owulacji.

Miesiączka po owulacji nie powinna wystąpić tylko w jednym przypadku – jeśli doszło do zapłodnienia komórki jajowej. W takim przypadku rozpoczyna się ciąża, a wszystkie zmiany związane z cyklem miesiączkowym powrócą dopiero po porodzie. Może jednak wystąpić krwawienie implantacyjne, które wiele kobiet myli właśnie z miesiączką. Jest to sygnał, że zarodek zagnieździł się w macicy.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy