Przeskocz do treści

Rodzaje badań prenatalnych w Polsce

Diagnostyka prenatalna coraz prężniej się rozwija. Dzięki temu przyszłe mamy mają dostęp do wielu dokładnych badań. Mogą więc wiele dowiedzieć się o zdrowiu swojego dziecka jeszcze przed porodem. Jakie dokładnie rodzaje badań prenatalnych w Polsce może wykonać kobieta ciężarna? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej!

Spis treści:

  1. Badanie obrazowe – USG genetyczne
  2. Badania z krwi matki
  3. Badania inwazyjne

Badanie obrazowe – USG genetyczne

Każda ciężarna wykonać powinna obrazowe badanie prenatalne, czyli USG genetyczne. Jest to badanie, w którym lekarz może obejrzeć płód w trójwymiarze dzięki nowoczesnemu sprzętowi. Dzięki temu może dokładnie ocenić rozwój dziecka i wykryć ewentualne nieprawidłowości.
W trakcie wykonywania USG genetycznego lekarz ocenia różne parametry, takie jak przezierność fałdu karkowego czy kość udową. Na ich podstawie może stwierdzić, czy dziecko rozwija się prawidłowo. Może także rozpoznać wady wrodzone, takie jak zespół Downa.

Badania z krwi matki

Nieinwazyjne badania prenatalne w ciąży wykonać możemy na podstawie próbki krwi przyszłej mamy. W taki sposób możemy wykonać następujące testy:

  •  Test PAPP-A – jest to badanie biochemiczne, w którym krew matki badana jest pod kątem stężenia białka PAPP-A. Według rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników test ten powinna wykonać każda ciężarna między 11 a 14 tygodniem ciąży. Dzięki temu u płodu wykryć można trzy najczęściej występujące trisomie: zespół Downa, zespół Edwardsa oraz zespół Patau.
  • Testy typu NIPT – są to badania wolnego płodowego DNA (cffDNA), które znajduje się w krwioobiegu matki. Istnieje kilka rodzajów tego typu testów. Jednym z nich jest test NIFTY pro. Dzięki niemu u płodu wykryć można aż 94 choroby. Możliwe jest także ustalenie płci dziecka, jeśli rodzice mają takie życzenie.

Badania inwazyjne

Badania obrazowe oraz badania z krwi matki to testy przesiewowe. Oznacza to, że wykrywają one jedynie zwiększone ryzyko rozwoju danej wady wrodzonej u dziecka. Konieczne jest więc wykonanie badań rozstrzygających. Potwierdzą lub wykluczoną one występowanie danego schorzenia u płodu.

Najczęściej wykonywanym badaniem rozstrzygającym jest amniopunkcja. Wykonuje się ją na podstawie próbki płynu owodniowego, który jest pobierany poprzez nakłucie powłok brzusznych ciężarnej. Jest to badanie inwazyjne, ale ryzyko pojawienia się jakichkolwiek powikłań jest niemal zerowe.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy