USG w ciąży - ile razy trzeba je wykonać? Przeskocz do treści

USG w ciąży – ile razy należy je wykonać?

USG jest jednym z najważniejszych badań ciążowych. Dzięki niemu możemy zweryfikować, czy dziecko rozwija się prawidłowo. Pozwala więc ono na szybkie wykrycie ewentualnych problemów zdrowotnych. Z uwagi na to USG w ciąży wykonać należy kilkukrotnie. Ile razy dokładnie? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej!

Spis treści:

  1. USG w ciąży – na czym polega badanie?
  2. Ile razy robi się USG w ciąży?

USG w ciąży – na czym polega badanie?

USG to nieinwazyjne badanie obrazowe. Przeprowadza się je za pomocą specjalnej głowicy, która emituje fale akustyczne. Umożliwiają one uzyskanie obrazu, który wyświetlany jest na monitorze. Do 10 tygodnia ciąży badanie to przeprowadzane jest dopochwowo ze względu na niewielki rozmiar płodu. Kolejne USG wykonuje się już przez powłoki brzuszne. Dzięki temu lekarz może ocenić:

  •  Ilość płodów (jest ona sprawdzana tylko w pierwszym badaniu USG)
  •  Budowę anatomiczną struktur kostnych
  • Stan narządów wewnętrznych
  •  Ruchy płodu
  •  Stan łożyska
  •  Czynność serca płodu

W trakcie USG lekarz może wykryć także nieprawidłowości wskazujące na wady wrodzone. Dzięki temu badaniu rozpoznane mogą zostać m.in. wady serca, wady cewy nerwowej czy wady genetyczne, takie jak zespół Downa. Wykrycie tego typu nieprawidłowości jest wskazaniem do wykonania badania inwazyjnego, w którym diagnoza zostanie jednoznacznie potwierdzona.

USG jest badaniem bezpiecznym dla matki i dziecka. W żaden sposób nie ingeruje ono w środowisko płodu, dlatego nie ma ryzyka pojawienia się żadnych powikłań. Możemy więc wykonywać USG w ciąży bez żadnych obaw.

Ile razy robi się USG w ciąży?

Ile razy robi się USG w ciąży? Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników (PTGiP) zaleca, aby każda przyszła mama wykonała je przynajmniej trzy razy. Rekomenduje się minimalnie jedno takie badanie na każdy trymestr ciąży. Zwykle jednak USG wykonuje się częściej. Niektórzy lekarze przeprowadzają je nawet na każdej wizycie kontrolnej. Dzięki temu mogą szybciej wykryć ewentualne komplikacje.

Bardzo ważne jest, aby pierwsze badanie USG w ciąży zostało wykonane między szóstym a ósmym tygodniem. Dzięki temu lekarz może ocenić, czy ciąża na początkowym etapie rozwija się prawidłowo. Podczas tego badania lekarz określa ilość płodów oraz wylicza przybliżony termin porodu. Zwykle jest to także moment, kiedy przyszli rodzice mogą usłyszeć po raz pierwszy bicie serduszka swojego dziecka.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy