Wskazówki dla mam po porodzie: jak zadbać o siebie? Przeskocz do treści

Pierwsze dni w połogu: wskazówki dla mam po porodzie

Każda ciężarna nie może się już doczekać pierwszych dni ze swoim maleństwem. Jest to piękny czas, ale niestety także bardzo trudny. Szczególnie pierworódki mogą mieć wtedy w głowie wiele niewiadomych. Jest to zupełnie zrozumiałe, dlatego stworzyliśmy listę przydatnych wskazówek dla mam po porodzie. Sprawdź, jak zadbać o siebie w tym czasie!

Spis treści:

 1. Pierwsze chwile z dzieckiem na sali porodowej
 2. Jak zadbać o siebie po porodzie?

Pierwsze chwile z dzieckiem na sali porodowej

Jeśli Twój poród przebiegnie bez komplikacji, to od razu po narodzinach będziesz mogła przytulić swoje dziecko. Dzięki kontaktowi skóra do skóry nawiążesz pierwszą więź emocjonalną z maleństwem. Taki kontakt powinien trwać około dwie godziny, jeśli nie ma co do tego żadnych przeciwwskazań. Jest to czas, kiedy zostanie przecięta pępowina, a stan maluszka zostanie oceniony w skali Apgar.

W trakcie kontaktu skóra do skóry w Twoich piersiach produkowana jest siara. Jest to pierwsze mleko matki pełne składników odżywczych, hormonów oraz przeciwciał odpornościowych. Siara jest niezwykle cenna dla prawidłowego rozwoju dziecka, dlatego właśnie podczas kontaktu skóra do skóry powinno odbyć się pierwsze karmienie piersią.

Jak zadbać o siebie po porodzie?

Po porodzie będziesz starać się jak najlepiej zadbać o swoje maleństwo. Nie możesz jednak zapominać o sobie. Twoje ciało przed chwilą wykonało ogromny wysiłek, dlatego musisz się o nie zatroszczyć. W tym celu powinnaś:

 •  Oddać mocz po porodzie tak szybko, jak to możliwe – ułatwisz tym macicy obkurczanie się
 •  Zmieniać podpaski przynajmniej raz na cztery godziny
 •  Podmywać okolice intymne przynajmniej dwa razy dziennie
 •  Wietrzyć krocze – możesz robić to poprzez położenie się bez bielizny
 •  Stosować zimne okłady na krocze – najlepiej trzymać je przez około 10-15 minut
 •  Spać najczęściej, jak się da – Twoje ciało potrzebuje się zregenerować
 •  Zakupić wkładki laktacyjne
 •  Prosić bliskich o pomoc – wiele kobiet po porodzie próbuje samodzielnie zajmować się dzieckiem. Nie musisz jednak radzić sobie ze wszystkim sama. Twoi bliscy z pewnością chętnie pomogą Ci w opiece nad dzieckiem, abyś mogła nieco odpocząć.
 •  Pozwolić sobie na trudne emocje – lęk i smutek pojawiają się po porodzie u większości kobiet. Jest to naturalne. W takiej sytuacji najlepiej dać upust trudnym emocjom np. poprzez wypłakanie się czy rozmowę z bliską osobą.
Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy