Puste jajo płodowe – przyczyny i objawy - Prekoncepcja.pl Przeskocz do treści

Puste jajo płodowe – przyczyny i objawy

Puste jajo płodowe to taka ciąża, w przebiegu której nie występuje zarodek. Niemożliwy jest więc jej prawidłowy rozwój. Wykrycie następuje zwykle podczas pierwszego USG, a później wykonuje się kolejne badania. Po potwierdzeniu pustego jaja płodowego wykonuje się zabieg łyżeczkowania lub czeka na poronienie samoistne.

Objawy pustego jaja płodowego
Co po wykryciu pustego jaja płodowego
Przyczyny pustego jaja płodowego

Puste jajo płodowe – objawy i diagnostyka

Jeśli występuje ciąża z pustym jajem płodowym, najczęściej symptomy są takie, jak pierwsze objawy ciąży zdrowej. Mogą pojawić się więc brak miesiączki, a także mdłości, wymioty, obrzmienie i tkliwość piersi. Puste jajo płodowe wykrywa się najczęściej w czasie pierwszego USG. Pierwsze USG refundowane przez NFZ odbywa się między 11 a 14 tygodniem ciąży, jednak wiele kobiet decyduje się zrealizować to badanie wcześniej (już w 7-8 tygodniu).

Kolejne badanie to oznaczenie hormonu beta hCG, który w ciąży obecny jest w podwyższonym stężeniu. Jego niski poziom może wiązać się z nieobecnością zarodka. Gdy minie kilka dni, konieczna jest realizacja kolejnego USG i następnego badania krwi.

Dość często ma miejsce sytuacja, kiedy kobieta nie wie o takiej ciąży, ponieważ występuje poronienie na wczesnym etapie. Ciąża z pustym jajem płodowym bywa więc mylona ze spóźnionym okresem.

Puste jajo płodowe – co dalej po wykryciu?

Jeśli lekarz wykryje puste jajo płodowe i postawi pewną diagnozę, może być wykonany zabieg łyżeczkowania. Często dochodzi jednak do poronienia samoistnego, którego symptomy to krwawienie, plamienie i ból (w dole brzucha i często w krzyżu).

W przypadku skierowania na łyżeczkowanie warto jak najszybciej udać się do szpitala, żeby uniknąć powikłań (np. zakażenia). W szpitalu dwa razy sprawdza się (robi to dwóch lekarzy), czy zabieg jest rzeczywiście potrzebny.

Polecamy: Ciąża biochemiczna – przyczyny i objawy

Puste jajo płodowe – przyczyny

Wstąpienie pustego jaja płodowego może mieć wiele przyczyn. Nie są one jednak konkretne i pewne. Co ważne, ryzyko pojawianie się tej nieprawidłowości w kolejnej ciąży jest niezwykle niskie. Zwykle puste jajo płodowe pojawia się w związku z błędami na poziomie komórkowym czy losowymi wadami DNA. Inne powody to wady komórki jajowej albo plemnika bądź zaburzenia układu immunologicznego.


Autor: prekoncepcja.pl

Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

4.6/5 - (7 głos / głosy)
4.6/5 - (7 głos / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy