Jak przebiega rozwój Twojego noworodka tydzień po tygodniu? Przeskocz do treści

Rozwój noworodka tydzień po tygodniu – jak rozwija się dziecko w pierwszych miesiącach życia?

Dzieci w pierwszych miesiącach życia rozwijają się w okropnie szybkim tempie. Co chwilę możemy zauważyć u noworodka jakieś nowe umiejętności. Warto wiedzieć, na jakich etapach rozwoju powinny się one pojawiać. Przeczytaj o tym w naszym artykule o rozwoju noworodka tydzień po tygodniu!

Spis treści:

  1. Rozwój noworodka tydzień po tygodniu – pierwsze dwa tygodnie
  2. Rozwój noworodka tydzień po tygodniu – 3 i 4 tydzień
  3. Rozwój noworodka tydzień po tygodniu – 5-8 tydzień
  4. Rozwój noworodka tydzień po tygodniu – 9-12 tydzień
  5. Rozwój noworodka tydzień po tygodniu – 13-16 tydzień
  6. Rozwój noworodka tydzień po tygodniu – 17-20 tydzień

Rozwój noworodka tydzień po tygodniu – pierwsze dwa tygodnie

Przez pierwsze dwa tygodnie życia dziecko oswaja się z otaczającą rzeczywistością. Skupia się ono na jedzeniu, spaniu i nawiązywaniu kontaktu ze swoimi opiekunami. Jest także bardzo wyczulone na wszystkie zewnętrzne bodźce. Rodzice w tym okresie powinni skupić się przede wszystkim na dawaniu maleństwu bliskości.

Rozwój noworodka tydzień po tygodniu – 3 i 4 tydzień

W 3 i 4 tygodniu życia intensywnie rozwijają się zmysły dziecka. Maluch ma coraz bardziej skoncentrowany wzrok. Zaczyna także coraz bardziej interesować się bodźcami dźwiękowymi. W tym okresie rodzice mogą już zaobserwować pierwsze uśmiechy.

Rozwój noworodka tydzień po tygodniu – 5-8 tydzień

W tym czasie dziecko jest już coraz bardziej sprawne fizycznie. Coraz śmielej unosi główkę i obraca się na boki. Zaczyna także coraz bardziej świadomie kontrolować swoje mięśnie. Jego rozwój intelektualny również postępuje. W tym okresie dziecko zaczyna rozpoznawać twarze innych osób.

Rozwój noworodka tydzień po tygodniu – 9-12 tydzień

Między 9 a 12 tygodniem życia dziecko zaczyna już reagować na głosy swoich rodziców. Staje się także coraz głośniejsze – piszczy, śmieje się i płacze. Twój maluszek na tym etapie zaczyna także coraz bardziej świadomie obserwować otaczający go świat.

Rozwój noworodka tydzień po tygodniu – 13-16 tydzień

Czas między 13 a 16 tygodniem życia przebiega pod znakiem fascynacji własnymi rączkami i nóżkami. Dzieci chętnie je dotykają i usilnie próbują wkładać sobie do buzi. Maluchy w tym okresie do ust będzie próbował wkładać także inne przedmioty.

Rozwój noworodka tydzień po tygodniu – 17-20 tydzień

Dzieci między 17 a 20 tygodniem życia intensywnie obserwują świat. Szczególnie zainteresowane są dźwiękami z otoczenia. W tym czasie dynamicznie rozwijają się zmysły dziecka, dlatego warto wspomóc je poprzez różnorodne zabawy sensoryczne.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy