Przeskocz do treści

Niedoczynność tarczycy a starania o dziecko

Niedoczynność tarczycy może wywoływać wiele mało przyjemnych dolegliwości np. problemy z wagą, senność, trudności z koncentracją, nieregularne miesiączki czy zaparcia. Może ona utrudniać także proces starania się o dziecko, a później wywołać różne powikłania ciążowe. Problemy z zajściem w ciążę przez tarczycę to bardzo powszechne zjawisko. Jak sobie z nim poradzić? Jak zajść w ciążę przy niedoczynności tarczycy? Podpowiadamy w poniższym artykule!

Spis treści:

1. Niedoczynność tarczycy a zajście w ciążę
2. Problemy z zajściem w ciążę a tarczyca
3. Nie mogę zajść w ciążę! Czy to niedoczynność tarczycy?
4. Problemy z tarczycą a zajście w ciążę

Niedoczynność tarczycy a zajście w ciążę

Tarczyca to gruczoł przypominający kształtem motylka, który znajduje się w dolnej części ludzkiej szyi. Jej zadaniem jest produkcja tyroksyny i trójjodotyroniny. Są to hormony, które wpływają m.in. na metabolizm, pracę układu nerwowego czy płodność.
W niektórych przypadkach tarczyca nie jest w stanie wyprodukować wystarczającej ilości hormonów. Mówi się wtedy o jej niedoczynności, która z reguły objawia się poprzez nieregularne miesiączki, zmęczenie, szybkie przybieranie na wadze, zaparcia czy problemy z koncentracją.

Problemy z zajściem w ciążę a tarczyca

Hormony tarczycy mają ogromny wpływ na funkcjonowanie układu rozrodczego kobiety. Ich nieprawidłowe stężenie może więc zaburzać jego pracę. Dzieje się tak, ponieważ hormony tarczycy oddziałują na uwalnianie FSH i LH, czyli hormonów reprodukcyjnych.
Hormon LH jest odpowiedzialny za regulację cyklu miesiączkowego i występowanie owulacji. Z kolei hormon FSH wpływa na proces dojrzewania i uwalniania komórki jajowej. Zaburzenia stężenia FSH i LH wywołane niedoczynnością tarczycy mogą więc spowodować bezowulacyjne cykle. W większości przypadków uniemożliwiają one zajście w ciążę.

Chorowanie na niedoczynność tarczycy wiążę się również z większym ryzykiem poronienia. Często dochodzi do niego bardzo wcześnie, dlatego większość kobiet nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że były w ciąży.
Przyczyną problemów z zajściem w ciążę może być również czynnik męski. Mężczyzna chory na niedoczynność tarczycy może mieć nasienie niskiej jakości. Plemniki mogą przez to nie być w stanie zagnieździć się w komórce jajowej.

Nie mogę zajść w ciążę! Czy to niedoczynność tarczycy?

Jeśli nie możesz zajść w ciążę i podejrzewasz niedoczynność tarczycy, to powinnaś wykonać badanie TSH. Jest to hormon, który reguluje działanie tarczycy. Jego poziom u kobiet starających się o dziecko powinien wynosić 2-2,5 mlU/l.
Badanie tarczycy wykonuje się na podstawie próbki krwi. Powinna ona zostać pobrana rano. Pacjent podczas pobrania nie musi być na czczo, ale powinien wcześniej unikać stresu i wysiłku.

Problemy z tarczycą a zajście w ciążę

Zdiagnozowana niedoczynność tarczycy nie przekreśla szans na rodzicielstwo. Z wynikami badań TSH warto wybrać się do endokrynologa. Dobierze on odpowiednie leki, które pomogą wyregulować poziom hormonów w organizmie.

Planując zajście w ciążę przy niedoczynności tarczycy, musimy również zatroszczyć się o zdrowy styl życia. Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na naszą dietę. Powinna ona być bogata w owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste i chude mięso. Musimy pamiętać również o nawadnianiu organizmu, wysypianiu się, regularnym uprawianiu aktywności fizycznej i unikaniu stresu.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy