Badanie hormonów tarczycy. Sprawdź dlaczego jest ważne! Przeskocz do treści

Badanie hormonów tarczycy

badanie hormonów tarczycy

Badanie hormonów tarczycy (TSH, FT3, FT4) daje wiedzę na temat tego, czy tarczyca dobrze pracuje. Jakie hormony zatem zbadać, aby sprawdzić, czy obecna jest nadczynność albo nadczynność tarczycy? Sprawdź, co zrobić przy nieprawidłowych wynikach.

Jakie hormony analizuje badanie hormonów tarczycy?

Badanie hormonów tarczycy zwykle obejmuje TSH (tyreotropinę), FT3 (trijodotyroninę) i FT4 (tyroksynę). Podstawowym hormonem jest TSH – czasami wystarczy wykonać tylko jego analizę. Co ważne, nieprawidłowy poziom TSH w niektórych przypadkach pozwala wykryć zaburzenia tarczycy w sytuacji, gdy FT3 i FT4 są w normie. Dobrze jednak wiedzieć, że poziom TSH może być obniżony ze względu na pozatarczycowe czynniki, a także, że jego stężenie zmienia się stosunkowo wolno.

Nieprawidłowe wyniki badania hormonów tarczycy – o czym mogą świadczyć?

Gdy TSH jest zbyt mało, z dużym prawdopodobieństwem można mówić o nadczynności tarczycy, a gdy zbyt dużo – o jej niedoczynności. Lekarz może zalecić dodatkowo badanie FT3 i FT4, a czasami także np. USG tarczycy. Przykładowo: przy subklinicznej nadczynności tarczycy poziom FT3 i FT4 będzie w normie [1].

Badanie hormonów tarczycy – co zrobić z wynikiem?

Bez względu na to, czy badanie hormonu tarczycy wskazuje na wyniki w normie czy nie – rezultat należy omówić z endokrynologiem. To niezwykle istotne. Dlaczego?

  • W przypadku TSH norma jest bardzo szeroka. Jest ona średnią dla wszystkich osób w różnym wieku, więc nie jest doskonała. Tym bardziej, że u niektórych osób objawy niedoczynności tarczycy mogą wystąpić w przypadku teoretycznie dobrego wyniku. Warto również wiedzieć, że na etapie planowania ciąży poziom TSH powinien być niższy niż np. u kobiet starszych.
  • Sama obecność nieprawidłowego wyniku któregoś z hormonów może nie być wystarczająca, żeby diagnoza mogła zostać postawiona – lekarz może zlecić dodatkowe badania.
  • Na poziom hormonów mogą wpływać też czynniki niezwiązane z tarczycą, dlatego konieczny jest wywiad z pacjentem.

 

Źródło:
[1] J. Belowski, Hormony tarczycy – TSH, FT4, FT3, Endokrynologia. Poradnik dla pacjentów, http://www.endokrynologia.net/tarczyca/hormony-tarczycy-tsh-ft4-ft3, dostęp: 10.09.2018.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy