3 tydzień ciąży: objawy i rozwój dziecka Przeskocz do treści

3 tydzień ciąży – dolegliwości i rozwój dziecka

3 tydzień to jeszcze bardzo wczesna ciąża. Wiele przyszłych mam nawet wtedy nie wie, że spodziewa się dziecka. Twój organizm jednak intensywnie pracuje nad tym, aby Twój maluszek mógł wzrastać i się rozwijać. Zobacz, co dzieje się w 3 tygodniu i jakie dolegliwości mogą się wtedy pojawić!

Spis treści:

  1. Co się dzieje z dzieckiem w 3 tygodniu ciąży?
  2. 3 tydzień ciąży – dolegliwości
  3. Jak dbać o siebie w 3 tygodniu ciąży?

Co się dzieje z dzieckiem w 3 tygodniu ciąży?

W trzecim tygodniu ciąży w końcu pojawia się zarodek. Powstaje on dzięki podziałom komórkowym, które miały miejsce po zapłodnieniu. Jesteśmy więc już w 3 tygodniu ciąży, ale nasze dziecko tak naprawdę dopiero powstało.

Twoje dziecko na tym etapie ciąży ani trochę nie wygląda jak człowiek. Codziennie jego komórki dzielą się, dzięki czemu z każdym dniem jest ich więcej i więcej. W tym stadium rozwojowym lekarze nazywają go morulą.

W trzecim tygodniu ciąży ma miejsce niezwykle ważny moment. Zarodek dociera do macicy i się w niej zagnieżdża.

3 tydzień ciąży – dolegliwości

W trzecim tygodniu ciąży najprawdopodobniej jeszcze nie wiesz, że za kilka miesięcy powitasz na świecie maluszka. Test ciążowy wykonany na tym etapie pokaże wynik negatywny, a na USG jeszcze nic nie zobaczysz.

Jedynym objawem ciążowym, jaki możesz zauważyć w 3 tygodniu, jest krwawienie implantacyjne. Jest to właściwie niewielkie plamienie lub krwista wydzielina z pochwy. Oznacza ono, że zarodkowi udało się zagnieździć w macicy. Krwawienie jest skutkiem niewielkich ranek, które powstały na błonie śluzowej macicy podczas zagnieżdżania.

Jak dbać o siebie w 3 tygodniu ciąży?

Twoje ciało właśnie zaczyna podejmować ogromny wysiłek. Należy więc mu pomóc i nieco zadbać o siebie. Dzięki temu Twoje ciało będzie dostarczać Twojemu dziecku wszystko, czego potrzebuje. Stworzy to najlepsze możliwe warunki do rozwoju maluszka.
W 3 tygodniu ciąży skup się na swojej diecie. Zadbaj o to, by była zbilansowana i pełna witamin. Unikaj w tym czasie napojów gazowanych, słodyczy oraz żywności wysokoprzetworzonej. Pamiętaj, że masz jeść dla dwojga, a nie za dwoje. Konieczna może być także suplementacja niektórych składników. Warto porozmawiać o niej z lekarzem.

W trzecim tygodniu ciąży musisz wyeliminować ze swojego życia wszelkie używki, jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś. Mogą one doprowadzić do ciężkich powikłań zdrowotnych u Twojego dziecka. Unikaj także sytuacji stresowych i dźwigania ciężkich przedmiotów.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy