Najnowsze metody leczenia niepłodności – przegląd badań
Niepłodność to problem, który dotyka nawet 10-16% par w wieku rozrodczym. Dla większości z nich jest on okropnie frustrujący. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia. Pary dotknięte problemem niepłodności wciąż mają szanse na rodzicielstwo. Konieczne jest jednak przeprowadzenie odpowiedniej diagnostyki, a następnie wdrożenie leczenia. Sprawdź, co aktualny przegląd badań mówi o najnowszych metodach leczenia niepłodności!
Spis treści:
- Najnowsze metody leczenia niepłodności – zacznij od diagnostyki
- Najnowsze metody leczenia niepłodności według przeglądu badań
Najnowsze metody leczenia niepłodności – zacznij od diagnostyki
Dobrze ukierunkowane leczenie niepłodności poprzedzone musi zostać odpowiednią diagnostyką. Z problemem należy więc zgłosić się do lekarza, który skieruje nas na właściwe badania na niepłodność. Niepłodność spowodowana może być czynnikiem żeńskim i męskim, dlatego diagnostykę przeprowadzić należy u obojga partnerów.
Podstawą w diagnostyce niepłodności jest przeprowadzenie badań hormonalnych, USG narządów rodnych kobiety oraz podstawowego badania męskiego nasienia. Parom zaleca się także przeprowadzenie testów genetycznych. Dzięki nim możemy wykryć wady w genach, które przyczyniają się do problemów z poczęciem dziecka. Szczególnie zalecane jest przeprowadzenie badania kariotypu, czyli zestawu chromosomów. Para powinna rozważyć także testy immunologiczne, takie jak badanie KIR i HLA-C.
Najnowsze metody leczenia niepłodności według przeglądu badań
Według najnowszych badań najbardziej polecane metody leczenia niepłodności to:
- Leczenie farmakologiczne – polega ono na zażywaniu dostosowanych do pacjentki leków. Mogą być to leki hormonalne, antybiotyki, sterydy czy leki przeciwzapalne. Taką formę leczenia najczęściej stosuje się w przypadku zaburzeń owulacji, ponieważ reguluje ona kobiecy cykl miesiączkowy.
- Leczenie chirurgiczne – jest ono stosowane jedynie u kobiet, u których przyczyną niepłodności są wady anatomiczne narządów rodnych. Najczęściej wykonuje się u nich zabieg laparoskopowy. Zastosowanie takiej metody znacznie zmniejsza inwazyjność leczenia. Pozwala to pacjentce na szybszy powrót do formy po zabiegu.
- Techniki wspomaganego rozrodu – zaliczamy do nich inseminację wewnątrzmaciczną oraz zapłodnienie metodą in vitro. Takie formy leczenia wdrażane są najczęściej, dopiero gdy inne metody zawiodły.