Cykl miesiączkowy a płodność: który dzień po okresie jest najbardziej płodny?
Każda kobieta, która planuje powiększenie rodziny, musi dowiedzieć się, jak funkcjonuje jej cykl miesiączkowy. Znacznie ułatwi jej to proces starania się o dziecko. Sprawdź, jaki wpływ ma cykl menstruacyjny na kobiecą płodność i który dzień po okresie jest najbardziej płodny!
Spis treści:
- Kobieca płodność w poszczególnych fazach cyklu miesiączkowego
- Który dzień po okresie jest najbardziej płodny?
Kobieca płodność w poszczególnych fazach cyklu miesiączkowego
Cykl menstruacyjny to szereg zmian w kobiecym organizmie, które mają przygotować go do zapłodnienia. Składa się on z kilku faz, które przygotowują ciało do potencjalnej ciąży. W ich trakcie zmienia się kobieca płodność.
Kobiecy cykl miesiączkowy składa się z następujących faz:
1. Faza menstruacyjna – trwa ona około pięciu dni. Rozpoczyna ją pierwszy dzień krwawienia miesiączkowego, które jest skutkiem złuszczenia się błony śluzowej macicy. Kobieca płodność w tej fazie jest na bardzo niskim poziomie. Pamiętajmy jednak, że to nie oznacza, że szanse na ciążę są zerowe.
2. Faza folikularna – rozpoczyna się wraz z końcem krwawienia miesiączkowego i trwa około 9 dni. Ma ona przygotować kobiecy organizm do zbliżającej się owulacji. Błona śluzowa macicy pogrubia się na skutek wzrostu poziomu estrogenów, a kobieca płodność jest na coraz wyższym poziomie. Pod koniec szanse na ciążę są już dość wysokie.
3. Owulacja – ta faza cyklu miesiączkowego trwa jedynie dzień. To właśnie wtedy pęka dojrzały pęcherzyk jajnikowy i zostaje uwolniona gotowa do zapłodnienia komórka jajowa. To właśnie wtedy szanse na zapłodnienie są największe.
4. Faza lutealna – rozpoczyna się wraz z końcem owulacji i trwa do kolejnej miesiączki. Jeśli w trakcie cyklu zdążyło dojść do zapłodnienia, to zaczyna rozwijać się ciąża. W innym przypadku pusty pęcherzyk jajnikowy przekształca się w ciałko żółte, które wytwarza hormon zwany progesteronem.
Który dzień po okresie jest najbardziej płodny?
Najbardziej płodnym dniem po okresie jest dzień, w którym dochodzi do owulacji. Zwykle ma to miejsce 13-15 dni po rozpoczęciu krwawienia miesiączkowego. Musimy jednak pamiętać, że cykl miesiączkowy to bardzo kruchy mechanizm i może dochodzić w nim do pewnych przesunięć. Mogą one pojawić się m.in. na skutek zmiany klimatu, infekcji czy spożywania alkoholu.