Mierzenie temperatury w pochwie a owulacja
Temperatura ciała to jeden ze wskaźników kobiecej płodności. Jej regularne pomiary mogą więc pomóc nam określić, kiedy szanse na dziecko są najwyższe. Mierzenie temperatury w cyklu miesiączkowym musi jednak być ściśle przeprowadzane według kilku zasad. Inaczej nasze pomiary nie będą wiarygodne. Jak więc mierzyć temperaturę owulacyjną? Sprawdź w naszym najnowszym artykule!
Spis treści:
1. Mierzenie temperatury w dni płodne
2. Mierzenie temperatury w pochwie
3. Termometr owulacyjny – jak używać?
Mierzenie temperatury w dni płodne
Jednym ze sposobów na określenie terminu owulacji jest mierzenie temperatury. Dni płodne charakteryzuje jej nieznaczny wzrost. Zwykle w tym czasie temperatura ciała jest większa o około 0,2°C. Na skutek wzrostu poziomu progesteronu, czyli jednego z hormonów oddziałujących na cykl miesięczny kobiety, temperatura utrzymuje się na takim poziomie przez kilka dni.
Jak mierzyć temperaturę owulacyjną? Jest to bardzo proste, jeśli przestrzegamy kilku zasad:
● Temperaturę należy mierzyć regularnie, czyli codziennie o tej samej porze
● Temperaturę najlepiej mierzyć rano jeszcze przed wstaniem z łóżka
● Temperaturę zawsze mierzymy na czczo
● Do pomiaru używamy za każdym razem tego samego termometru. Najlepiej sprawdzi się tutaj czuły termometr do owulacji
● Temperaturę owulacyjną najlepiej mierzyć w pochwie. Możemy jednak dokonać pomiaru także doustnie, doodbytniczo oraz pod pachą.
Mierzenie temperatury w pochwie
Do określenia owulacji najbardziej zalecane jest mierzenie temperatury w pochwie. Wielu pacjentkom wydaje się to dziwne, ponieważ zwykle temperaturę ciała mierzą pod pachą. Jest to jednak najmniej skuteczny sposób sprawdzania stanu naszej płodności.
Pacjentki zastanawiają się najczęściej, jak głęboko mierzyć temperaturę w pochwie. Czy termometr należy umieścić przy wejściu do pochwy, czy może głębiej? Jest to bardzo istotne pytanie, ponieważ temperatura w pochwie może się różnić w zależności od głębokości. Podczas pomiaru termometr powinien być oparty o sklepienie pochwy. Kobieta może odczuć to poprzez delikatne wypychanie go z pochwy przez mięśnie. W trakcie pomiaru termometr należy przytrzymywać ręką, aby nie wysunął się zbytnio z pochwy.
Termometr owulacyjny – jak używać?
Do mierzenia temperatury w pochwie najlepiej sprawdzi się termometr owulacyjny. Jest to urządzenie o bardzo wysokiej czułości. Może ono wykryć zmianę temperatury nawet o 0,05°C. Świetnie sprawdzi się więc do oceny kobiecej płodności. Termometr do owulacji możemy kupić w aptekach oraz sklepach medycznych.
Termometru owulacyjnego używamy tak samo, jak zwykłego termometru. Pamiętajmy, aby po wykonanym pomiarze dokładnie odczytać wynik i go zapisać. Dzięki wykonywaniu notatek szybko wychwycimy moment jajeczkowania. Pomocne będzie także zapisywanie czynników, które mogły zaburzyć pomiar np. infekcji czy alkoholu wypitego dzień wcześniej.