Przeskocz do treści

Kot a ciążą – czy koty wyczuwają ciążę?

Ciąża zawsze oznacza zmiany, które obejmują całą rodzinę. Nie omijają także naszych czworonożnych przyjaciół. Wraz ze zmieniającym się ciałem ciężarnej, dostrzec możemy także zmiany w zachowaniu naszego kota. Co to może oznaczać? Czy koty wyczuwają ciążę u ludzi? Przeczytaj w naszym najnowszym artykule!

Spis treści:

1. Czy koty czują ciążę?
2. Mruczenie kota a ciąża
3. Wpływ kota na ciążę

Czy koty czują ciążę?

To, czy koty wyczuwają ludzką ciążę, zależne jest od wielu czynników. Jest to jednak możliwe, dzięki doskonale rozwiniętemu zmysłowi węchu. Jest on kilkukrotnie lepszy niż węch człowieka. Kot w swoim nosie posiada aż 80 milionów receptorów zapachowych, a człowiek jedynie 5 milionów.
Wyczuwanie ludzkiej ciąży umożliwia także narząd Jacobsona, czyli tzw. flehming. Jest to narząd zmysłu, który jest połączeniem zmysłu zapachu i smaku. Służy on do wyczuwania związków chemicznych, w tym feromonów. Narząd Jacobsona ma umożliwiać kotom komunikację i życie w społeczeństwie, ale pozwala on także na wyczuwanie ciąży u ludzi.

Mruczenie kota a ciąża

W trakcie ciąży dochodzi do ogromnych wahań w gospodarce hormonalnej przyszłej mamy. Stężenie jednego hormonu wzrasta, a innego maleje, aby umożliwić ciąży prawidłowy rozwój. Koty doskonale to wyczuwają dzięki zmysłowi węchu i narządowi Jacobsona. Zauważają one także, że ich właścicielka zachowuje się i wygląda nieco inaczej. Wszystko to sprawia, że koty zaczynają inaczej się zachowywać.

Koty w stosunku do swoich ciężarnych właścicielek stają się zwykle bardziej czułe i towarzyskie. Często podążają one za nimi krok w krok. Ciężarne nie mogą nawet skorzystać z toalety bez obecności kota. Pojawia się u nich także ogromna potrzeba bliskości, dlatego chętnie mruczą, ocierają się o swoją właścicielkę i śpią w jej pobliżu. Niektóre kociaki mogą także ugniatać ciążowy brzuszek swoimi łapkami.

Reakcja kota na ciążę to nie tylko większa czułość wobec właścicielki. Koty to bardzo wygodne i cwane zwierzęta, dlatego nawet ciążę wykorzystują do poprawy swojego własnego komfortu. Kobieta spodziewająca się dziecka ma nieco wyższą temperaturę ciała. Nasi milusińscy od razu to wyczują i chętnie utną sobie drzemkę na ciepłych kolanach swojej ciężarnej opiekunki.

Wpływ kota na ciążę

Reakcja kota na ciążę może mieć bardzo korzystny wpływ na zdrowie ciężarnej. Samo kocie mruczenie może obniżyć ciśnienie tętnicze krwi i nieco złagodzić stres. Przebywanie z kotem pozytywnie oddziałuje również na serce i układ krwionośny przyszłej mamy.

Kocie towarzystwo doskonale wpływa na psychikę. Organizm zaczyna dzięki temu produkować więcej endorfin, czyli hormonów szczęścia. W konsekwencji kobieta odczuwa przypływ energii, a jej samopoczucie znacznie się poprawia.

Niestety przebywanie z kotem w ciąży to nie tylko korzyści, ale także zagrożenia. Kocie pazury to prawdziwe siedlisko bakterii. Ich przeniesienie na ciężarną może grozić infekcją. Obcowanie z kotem to także ryzyko zarażenia się toksoplazmozą. Jest to choroba zakaźna groźna dla przyszłej mamy i jej dziecka. Pamiętajmy jednak, że przez zagrożenia te nie powinniśmy całkowicie odsuwać od siebie kota. Nasz czworonożny przyjaciel bardzo potrzebuje naszej miłości, czułości i towarzystwa. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc zachowanie dystansu poprzez niepozwalanie kotu na dotykanie ciążowego brzuszka.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy