Jak prowadzić kalendarz dni płodnych?
Każda kobieta powinna regularnie monitorować swój cykl miesiączkowy poprzez kalendarzyk dni płodnych. Pozwoli jej to szybko wychwycić wszelkie zaburzenia, a także świadomie zaplanować macierzyństwo lub go uniknąć. Podpowiemy dziś, jak prowadzić kalendarz dni płodnych!
Spis treści:
Kalendarz dni płodnych – co to jest?
Kalendarz dni płodnych ma za zadanie monitorować cykl miesiączkowy kobiety, czyli cykliczne zmiany w jej organizmie. Pozwala on sprawdzić, w jakiej z następujących czterech faz cyklu aktualnie jest kobieta:
● Faza menstruacji, czyli krwawienia miesiączkowego. Trwa ona od 4 do 7 dni, a w jej trakcie kobieta jest niepłodna.
● Faza folikularna (niepłodności względnej). Rozpoczyna się ona od zakończenia krwawienia miesiączkowego i trwa mniej więcej do 13 dnia cyklu. W tej fazie w jajniku kobiety dojrzewa pęcherzyk Graffa, w którym komórka jajowa przygotowuje się do zapłodnienia. W tej fazie szanse na zajście w ciążę są niewielkie.
● Owulacja (jajeczkowanie) – faza ta to szczyt kobiecej płodności, ponieważ właśnie wtedy gotowa do zapłodnienia komórka jajowa zostaje uwolniona. Do owulacji dochodzi na 14 dni przed kolejną miesiączką. W przypadku książkowych 28-dniowych cykli ma ona więc miejsce w 14 dniu cyklu.
● Faza lutealnej (niepłodności bezwzględnej) – w tej fazie układ rozrodczy kobiety czeka na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej. Jeśli do tego nie dojdzie, to błona śluzowa macicy zaczyna się łuszczyć i rozpoczyna się krwawienie miesiączkowe. Płodność kobiety w tej fazie jest na bardzo niskim poziomie, ale szanse na zapłodnienie nie są zerowe.
Dzięki wiedzy, w której fazie cyklu jesteśmy, możemy przewidzieć, kiedy pojawi się następna miesiączka czy owulacja. Pamiętajmy jednak, że w cyklu miesiączkowym może dojść do różnych przesunięć m.in. na skutek stresu, infekcji czy zmiany klimatu. Nie traktujmy więc kalendarzyka dni płodnych za pewnik.
Jak można prowadzić kalendarz dni płodnych?
Monitorowanie cyklu miesiączkowego przez kalendarz dni płodnych jest proste. Jedyne, co musimy robić, to zapisywać daty miesiączek. Dzięki temu możemy zaobserwować, ile dni trwa nasz cykl miesiączkowy. Uśredniając tę wartość, możemy się dowiedzieć, kiedy pojawi się następna miesiączka.
Dzięki temu łatwo wyliczymy również, kiedy mamy największe szanse na zajście w ciążę.