Przeskocz do treści

Ile trwa pierwszy trymestr ciąży?

Pierwszy trymestr ciąży to bardzo wzruszający czas. To właśnie wtedy przyszli rodzice dowiadują się o ciąży i widzą pierwszy raz swojego maluszka podczas badania USG. W pierwszym trymestrze u dziecka tworzy się m.in. mózg, serce i paluszki. Możemy także wtedy pierwszy raz usłyszeć bicie malutkiego serduszka. Ile tygodni trwa pierwszy trymestr? Co trzeba o nim wiedzieć? Podpowiadamy poniżej!

Spis treści:

1. Do kiedy trwa pierwszy trymestr?
2. Pierwszy trymestr – ile trwa zagnieżdżanie się zarodka w macicy?
3. Pierwszy trymestr ciąży – ile trwają dolegliwości ciążowe?

Do kiedy trwa pierwszy trymestr?

Pierwszy trymestr to czas od początku ciąży do rozpoczęcia 13 tygodnia. Zaczyna się on jeszcze przed zapłodnieniem komórki jajowej przez plemnik. Za początek pierwszego trymestru uznaje się bowiem datę ostatniej miesiączki. Zwykle do zapłodnienia dochodzi mniej więcej dwa tygodnie później.
13 pierwszych tygodni ciąży to magiczny czas dla przyszłych rodziców. To właśnie wtedy maluszek zagnieżdża się w macicy, a jego mama odczuwa pierwsze objawy ciąży. Zwykle są one mało przyjemne. Pierwszy trymestr to także czas wykonywanie pierwszych badań ciążowych. Kobieta ciężarna musi wykonać m.in. morfologię krwi, badanie glukozy, badanie w kierunku chorób zakaźnych, badanie USG oraz badania prenatalne.

Pod koniec pierwszego trymestru ciąży nasz maluszek waży już około 15 g i mierzy 6-7 cm. W jego organizmie zaczęły rozwijać się już wszystkie narządy i układy. W tym czasie możliwe jest także ustalenie płci płodu podczas badania USG lub badania prenatalnego NIFTY.

Pierwszy trymestr ciąży to także czas, w którym ryzyko poronienia jest największe. Utratą dziecka w tym czasie kończy się aż 25% ciąż. Zwykle przyczyną poronieniawady genetyczne. Mogą być one dziedziczne. Po poronieniu rodzice powinni więc wykonać badanie pod kątem mutacji genetycznych, które mogli przekazać dziecku.

Pierwszy trymestr – ile trwa zagnieżdżanie się zarodka w macicy?

W pierwszym trymestrze ciąży dochodzi do implantacji zarodka, czyli zagnieżdżenia się w macicy. Zwykle proces ten rozpoczyna się w terminie od 6 do 12 dni od momentu zapłodnienia. Kobieta w tym czasie odczuwać może delikatne skurcze. Pojawić może się także plamienie implantacyjne, które często mylone jest z miesiączką.

Pierwszy trymestr ciąży – ile trwają dolegliwości ciążowe?

Pierwszy trymestr może obfitować w różnorodne dolegliwości ciążowe. Przyszłe mamy najczęściej skarżą się na:

● Wrażliwość i bolesność piersi
● Zmęczenie i senność
● Mdłości i wymioty
● Utrata apetytu
● Częste oddawanie moczu
● Wahania nastrojów
● Wstręt do niektórych potraw
● Trądzik

Część dolegliwości ciążowych może przestać nam dokuczać wraz z końcem pierwszego trymestru ciąży. Niestety nie jest tak w każdym przypadku. Niektórym kobietom nieprzyjemne objawy mogą towarzyszyć nawet przez całą ciążę. Ich obecność warto skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy