Przeskocz do treści

Macica dwurożna – objawy, diagnostyka i leczenie

Macica dwurożna jest wrodzoną wadą anatomiczną, która może powodować problemy z zajściem w ciążę. Jest to jednak schorzenie rzadkie, które dotyczy jedynie 0,4-0,5% kobiet. Wada zwykle nie daje objawów, a jej wykrycie jest możliwe m.in. w czasie histeroskopii.

Spis treści:
Czym jest macica dwurożna?
Jakie są objawy macicy dwurożnej?
Diagnostyka macicy dwurożnej
Leczenie macicy dwurożnej

Macica dwurożna – na czym polega to schorzenie?

Polega na niepoprawnej budowie zewnętrznego trzonu macicy oraz wewnętrznej jamy macicy. Macica ma wtedy kształt litery W – jej jama podzielona jest na dwie części na odcinku, który ma minimum 15 milimetrów. Nazwa wywodzi się od występowania dwóch rogów – ich obecność wywołuje pojawienie się zagłębienia, które ma ok. 1 centymetra

Macica dwurożna może być całkowita – z dwiema szyjkami macicy lub częściowa – z jedną. Kłopoty z poczęciem dziecka wiążą się zwykle z występującymi jednocześnie defektami błony śluzowej, uniemożliwiającymi zagnieżdżenie zarodka.

Macica dwurożna – objawy najczęściej nie występują

Nie ma więc niepokojących dolegliwości, które mogłyby wskazywać na tę wadę anatomiczną. Najczęściej macicę dwurożną wykrywa się dopiero w momencie pojawienia się problemów z płodnością i zajściem w ciążę.


Zobacz najnowsze artykuły:


Macica dwurożna – diagnostyka

Całkowita macica dwurożna z dwiema szyjkami macicy może być wykryta w czasie rutynowych, prostych badań. Dzieje się tak jednak bardzo rzadko, a co więcej – nie ma możliwości postawienia pewnej diagnozy tylko na podstawie np. zwykłego przezpochwowego USG.

Zdiagnozowanie macicy dwurożnej następuje zwykle na podstawie histeroskopii (HSC) czy histerosalpingografii (HSG) albo innych zaawansowanych badań anatomicznych u specjalisty.

Macica dwurożna – jak postępować? Leczenie

Metoda leczenia macicy dwurożnej zależy od rodzaju nieprawidłowości. W przypadku niewielkiej wady nie ma potrzeby leczenia, jednak ważne jest postępowanie już po zajściu w ciążę.  Wtedy konieczne są odpoczynek, stała obserwacja. Jak podaje literatura, dostępnymi metodami leczenia macicy dwurożnej jest metroplastyka [1], a także zabiegi laparotomii oraz laparoskopowe [2].


Źródła:

[1] Rechberger Tomasz, Kulik-Rechberger Beata, Wady wrodzone układu moczowo-płciowego u kobiet – diagnostyka i postępowanie, Ginekol Pol. 2011, 82, 137-145

[2] Stephen Cohen, 11 Przegląd kliniczny: niepłodność, Wydawnictwo Lekarskie PZWL

Aktualizacja: 21 listopada 2019 r.

Rate this post
Rate this post

One thought on “Macica dwurożna – objawy, diagnostyka i leczenie

  • 18 maja 2018 o 6:49 pm
    Permalink

    Moja mama ma dwurożna macicę urodziła 3 zdrowych dzieci

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Nasi partnerzy