Jaki jest cel i procedura przeprowadzania badań prenatalnych?
Każda kobieta spodziewająca się dziecka powinna rozważyć przeprowadzenie badań prenatalnych. Dzięki nim możemy otrzymać wiele cennych informacji na temat zdrowia naszego dziecka. Przeczytaj poniżej, jaki jest cel i procedura przeprowadzania badań prenatalnych. Dzięki temu zrozumiesz, dlaczego nie warto z nich rezygnować!
Spis treści:
Cel badań prenatalnych
Badania prenatalne to narzędzia diagnostyczne, które pozwalają wykryć wady wrodzone u jeszcze nienarodzonego dziecka. Dzięki nim rozpoznać mogą zostać m.in. wady serca, zespół Downa czy zespół Edwardsa.
Rozpoznanie wad wrodzonych na etapie ciąży pozwala rodzicom lepiej przygotować się na przyjście dziecka na świat. Z kolei lekarze będą mieli czas na opracowanie schematu leczenia, które będzie mogło zostać wdrożone od razu po porodzie.
W większości przypadków badania prenatalne nie wykrywają nic niepokojącego. Dzięki temu rodzice mogą zyskać tak cenny w ciąży spokój i oczekiwać narodzin dziecka bez stresu.
Procedura przeprowadzania badań prenatalnych
Procedura przeprowadzania badań prenatalnych zależna jest od tego, jaki dokładnie test wykonujemy. Wyróżnić możemy tutaj następujące rodzaje procedur:
- USG genetyczne – przeprowadza się je niemal tak samo, jak standardowe badanie USG. Używany jest jednak do tego dokładniejszy sprzęt, dzięki czemu wykryć można takie schorzenia, jak zespół Downa, wady cewy nerwowej czy wady serca.
- Test PAPP-A – jest to badanie biochemiczne przeprowadzane na podstawie próbki krwi ciężarnej. Dzięki temu u płodu rozpoznać można trzy najczęściej występujące trisomie: zespół Downa, zespół Edwardsa oraz zespół Patau.
- Badania wolnego płodowego DNA (cffDNA) – są to testy wykonywane z próbki krwi matki, z której wyizolowuje się DNA dziecka. Przykładem takiego badania jest test Prenatal testDNA, którego czułość wynosi aż 99%. Dzięki niemu wykryć możemy m.in. zespół Edwardsa, zespół Turnera czy zespół DiGeorge’a.
- Amniopunkcja – jest to inwazyjne badanie prenatalne. Przeprowadza się je dopiero po uzyskaniu nieprawidłowego wyniku innego testu.
Amniopunkcja polega na nakłuciu powłok brzusznych ciężarnej celem pobrania próbki płynu owodniowego. Jest to badanie inwazyjne, ale ryzyko rozwoju powikłań jest stosunkowo niskie.