jak zmniejszyć ryzyko zespołu Downa Przeskocz do treści

Jak zmniejszyć ryzyko zespołu Downa?

Zespół Downa to jedna z najczęstszych wad genetycznych. Powoduje ona szereg wad rozwojowych u dziecka. Przyszłe mamy bardzo obawiają się, że zaburzenie to rozwinie się u ich dziecka. W końcu każda z nich marzy o urodzeniu zdrowego dziecka. Czy da się jakoś zapobiec temu zaburzeniu? Zobacz, jak możesz zmniejszyć ryzyko zespołu Downa!

Spis treści:

  1. Zespół Downa a wiek rodziców
  2. Zespół Downa a styl życia
  3. Zespół Downa a profilaktyka

Zespół Downa a wiek rodziców

Największy wpływ na rozwój zespołu Downa u dziecka ma wiek matki. Im starsza jest kobieta, tym większe jest prawdopodobieństwo wystąpienia choroby. U ciężarnych w wieku 20 lat wynosi ono zaledwie 1:1600, u kobiet po 35 roku życia już 1:350, a po 40 roku życia jest to aż 1:100-110. Ryzyko wzrasta więc w okropnie szybkim tempie.

Wiele mówi się o tym, że wiek matki zwiększa ryzyko zespołu Downa. O kwestii wieku ojca nie słyszy się zbyt często, a również ma ona wpływ na zdrowie dziecka. Plemniki mężczyzn po 50 roku życia dużo częściej przenoszą uszkodzone geny. Znacznie zwiększa to prawdopodobieństwo rozwoju zespołu Downa u dziecka.

Zespół Downa a styl życia

Na zdrowie dziecka wpływa także styl życia przyszłej mamy. Ryzyko rozwoju chorób zwiększają przede wszystkim używki, takie jak papierosy czy alkohol. Ciężarna powinna odstawić je w momencie dowiedzenia się o ciąży.

Dla zdrowia dziecka nie bez znaczenia jest także dieta ciężarnej. Powinna ona być zbilansowana i różnorodna, a także uboga w żywność wysokoprzetworzoną, słodycze i napoje gazowane.

Zespół Downa a profilaktyka

Istnieją czynniki ryzyka, które sprzyjają rozwojowi zespołu Downa. Jednak nie w każdym przypadku mają one wpływ. Wada genetyczna powodująca zespół Downa może ukształtować się spontanicznie. Nie mamy tutaj szans na zmniejszenie ryzyka choroby, ale możemy zadbać o profilaktykę. Pozwoli ona wcześnie wykryć chorobę. Dzięki temu rodzice lepiej przygotują się na dziecko z zespołem Downa.

Najlepszą formą profilaktyki zespołu Downa w ciąży są badania prenatalne. Chorobę tę jest w stanie wykryć niemal każde badanie, nawet USG. Zespół Downa rozpoznany może zostać także w teście PAPP-A czy testach typu NIPT. Jednak diagnozę ze 100% pewnością postawić można dopiero po wykonaniu badania rozstrzygającego np. amniopunkcji. Pozostałe badania wykrywają jedynie zwiększone ryzyko rozwoju zespołu Downa. Ich wynik nie oznacza więc, że dziecko na pewno jest chore.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy