Jak rozpoczyna się poród? Skąd wiadomo, czy jechać do szpitala? Przeskocz do treści

Jak rozpoczyna się poród? Skąd wiadomo, czy jechać do szpitala?

Odejście czopa śluzowego, coraz bardziej intensywne skurcze, bóle pleców przed porodem… to oznaki zbliżającej się akcji porodowej. Kiedy rozpoczyna się poród? Skąd wiadomo, że już trzeba jechać do szpitala? Odpowiadamy na te pytania.

Spis treści:

1. Kiedy rozpoczyna się poród? Jak rozróżnić skurcze Braxtona-Hicksa od skurczy porodowych?
2. Jak rozpoczyna się poród? Jakie oznaki o tym świadczą?
3. Bóle krzyżowe – kiedy do szpitala?
4. Kiedy rozpoczyna się poród? Odejście wód płodowych oraz częste skurcze to ostatni moment
5. Jak rozpoczyna się poród – na co się przygotować?

Kiedy rozpoczyna się poród? Jak rozróżnić skurcze Braxtona-Hicksa od skurczy porodowych?

Wiele przyszłych mam zaczyna szukać informacji na temat tego, kiedy rozpoczyna się poród, już na etapie odczuwania skurczy przepowiadających, czyli tzw. skurczy Braxtona-Hicksa. Tymczasem nadmierna czynność macicy to nic innego jak trening przed porodem. Nieregularne i krótkie skurcze, ustępujące podczas zmiany pozycji ciała nie mogą wywołać porodu [1]. Skurcze porodowe pojawiają się pod koniec ciąży, pomiędzy 38 tygodniem ciąży,  a 42. tygodniem, szybko przybierają na sile, pojawiają się coraz częściej i są bardziej bolesne [2]. Towarzyszą im także inne dodatkowe oznaki porodu.

Jak rozpoczyna się poród? Jakie oznaki o tym świadczą?

Kiedy rozpoczyna się poród naturalny? O tym, że to już wkrótce, mogą świadczyć następujące oznaki [3]:

• dolegliwości gastryczne (biegunka),
• obniżenie brzucha,
• odejście czopa śluzowego,
• odejście wód płodowych,
• skurcze porodowe.

Biegunka oraz obniżenie brzucha mogą się pojawić w ostatnich tygodniach ciąży lub na kilka godzin przed porodem (nie ma tutaj reguły). Do wypadnięcia czopu śluzowego dochodzi zazwyczaj na kilka dni przed porodem, natomiast skurcze porodowe i odejście wód płodowych oznaczają, że poród zacznie się w ciągu najbliższych 12 godzin [4].

Bóle krzyżowe – kiedy do szpitala?

Poza wyżej wymienionymi objawami porodu kobieta może odczuwać także bóle krzyżowe. Zwykle pojawiają się one równolegle ze skurczami przepowiadającymi, a później towarzyszą także skurczom porodowym. Nie stanowią one jeszcze sygnału do udania się do szpitala, chyba że skurcze stają się coraz bardziej regularne oraz doszło do odejścia wód płodowych [5]. Natomiast jeśli kobieta je odczuwa, może zacząć powoli przygotowywać wyprawkę do szpitala, tak, aby nie zabrakło jej czasu na dokupienie brakujących rzeczy.

Kiedy rozpoczyna się poród? Odejście wód płodowych oraz częste skurcze to ostatni moment

Jak rozpoczyna się poród? Sygnałem do tego, aby udać się jak najszybciej na salę porodową, jest odczuwanie coraz bardziej intensywnych skurczy macicy oraz odejście wód płodowych [3]. Aby upewnić się co do tego, że za chwilę nastąpi akcja porodowa, warto liczyć czas trwania skurczy oraz mierzyć odstępy pomiędzy kolejnymi seriami. Jeśli skurcze porodowe pojawiają się regularnie co 5-7 minut, nie ma na co czekać.

Jak rozpoczyna się poród – na co się przygotować?

Poród składa się z kilku etapów, które mogą łącznie trwać powyżej doby. Wiele zależy od tego, czy kobieta rodzi po raz pierwszy oraz w jakiej jest kondycji. Istotne znaczenie dla czasu trwania porodu ma także podatność szyjki macicy na rozwarcie oraz to, jak duże jest dziecko [6]. Najważniejszy jest drugi etap porodu, czyli czas od pełnego rozwarcia szyjki macicy do urodzenia dziecka. Trwa on zwykle około 2-3 godzin. Aby poród przebiegł bez komplikacji, bardzo ważna jest współpraca rodzącej z położną. Coraz więcej kobiet decyduje się również na poród z doulą, czyli kobietą, która udziela wsparcia emocjonalnego w okresie okołoporodowym [7].

 

Źródła:

1. https://porody.medicover.pl/poradniki/ciaza/skurcze-przepowiadajace-o-czym-swiadcza-i-kiedy-moga-sie-pojawic/ [dostęp: 22.08.2022 r.]

2. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/jak-dbac-o-siebie-w-ciazy/skurcze-porodowe-co-warto-wiedziec-na-ich-temat [dostęp: 22.08.2022 r.]

3. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/kalendarz-ciazy/objawy-zblizajacego-sie-porodu [dostęp: 22.08.2022 r.]

4. https://porody.medicover.pl/poradniki/ciaza/odejscie-wod-plodowych-sposob-postepowania/ [dostęp: 22.08.2022 r.]

5. https://www.edziecko.pl/ciaza_i_porod/7,79309,26192729,to-juz-bole-krzyzowe-to-jeden-z-sygnalow-zblizajacego-sie-porodu.html [dostęp: 22.08.2022 r.]

6. https://porody.medicover.pl/poradniki/porod/jak-rozpoznac-skurcze-porodowe-kiedy-jechac-do-szpitala/ [dostęp: 22.08.2022 r.]

7. https://gdzierodzic.info/bazawiedzy/doula-kim-jest/ [dostęp: 22.08.2022 r.]

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy