Poród kleszczowy – na czym polega?
Poród kleszczowy jest owiany bardzo złą sławą. Pacjentki się go obawiają, nie biorąc pod uwagę tego, że może być to jedyny sposób bezpiecznego sprowadzenia dziecka na świat. Dzięki niemu możemy uniknąć wielu powikłań okołoporodowych. Sprawdź, na czym dokładnie polega poród kleszczowy!
Spis treści:
- Poród kleszczowy – jak przebiega?
- Poród kleszczowy – wskazania
- Poród kleszczowy – możliwe konsekwencje
- Poród kleszczowy – rekonwalescencja
Poród kleszczowy – jak przebiega?
Poród kleszczowy to zabieg, w trakcie którego wykorzystuje się kleszcze położnicze. Jest to narzędzie, które przypomina dwie złączone łyżki. Umożliwia ono wydobycie główki dziecka z kanału rodnego. Reszta porodu przebiega już rutynowo. Aktualnie w Polsce poród kleszczowy jest już rzadkością. Częściej zamiast niego wykonuje się cesarskie cięcie.
Kobiety bardzo obawiają się porodu kleszczowego. Muszą jednak pamiętać, że użycie kleszczy porodowych nie jest czymś strasznym. Jest to narzędzie położnicze, które stosuje się w sytuacji niebezpieczeństwa. Często jest to jedyna możliwość pojawienia się dziecka na świecie.
Poród kleszczowy – wskazania
Poród kleszczowy przeprowadzany jest w sytuacji zagrożenia życia matki lub dziecka. Kleszcze położnicze użyte mogą zostać m.in. w przypadku:
- Zamartwicy wewnątrzmacicznej płodu
- Braku postępów w II fazie porodu
- Porodu przedłużającego się
- Niskiego poprzecznego stania główki
- Zielonych wód płodowych
- Nieprawidłowej akcji serca płodu
- Wypadnięcia pępowiny
- Fizycznego wyczerpania matki
Poród kleszczowy – możliwe konsekwencje
Poród kleszczowy wykonany przez doświadczonego lekarza wiążę się z bardzo niskim ryzykiem rozwoju powikłań. Może on jednak czasami wiązać się z wystąpieniem komplikacji. W przypadku matki mogą być to:
- Urazy mięśni dna miednicy
- Pęknięcie krocza
- Uszkodzenie zwieracza odbytu
- Uraz szyjki macicy
Z kolei u dziecka poród kleszczowy może doprowadzić do:
- Drobnych deformacji czaszki
- Otarcia naskórka
- Siniaków
- Krwiaków
- Uszkodzenia nerwu twarzowego
- Wgniecenia kości czaszki
- Pęknięcia czaszki
Poród kleszczowy – rekonwalescencja
Kobieta po porodzie kleszczowym będzie dochodzić do siebie nieco dłużej. Okres połogu może przedłużyć się szczególnie u tych pacjentek, u których doszło do jakichkolwiek urazów. Po porodzie lekarz zaleci im odpowiednie konsultacje lekarskie, które przyspieszą nieco rekonwalescencję. Wskazane jest także odwiedzenie fizjoterapeuty uroginekologicznego.