Identyfikacja płci martwego płodu – sprawdź, dlaczego warto przeprowadzić badania po poronieniu!
Identyfikacja płci martwego płodu jest konieczna, aby rodzice mogli skorzystać ze swoich praw po poronieniu (m.in. skróconego urlopu macierzyńskiego). Jeśli do utraty doszło we wczesnej ciąży i lekarz nie określił płci, rodzice mogą zrobić badanie genetyczne. Podpowiadamy, jak je zlecić, jak wygląda jego przebieg i dlaczego warto je rozszerzyć o badanie chorób genetycznych płodu.
Spis treści:
Identyfikacja płci martwego płodu a badania DNA
Identyfikacja płci martwego płodu umożliwia rodzicom skorzystanie z praw po poronieniu
Dlaczego badanie płci warto rozszerzyć o badanie chorób genetycznych płodu jako przyczyny poronienia
Jak prawidłowo zabezpieczyć materiał do badań DNA po poronieniu?
Identyfikacja płci martwego płodu a badania DNA
Identyfikacja płci martwego płodu jest przydatna wtedy, gdy rodzicom zależy na tym, by dowiedzieć się, jakiej płci było ich nienarodzone dziecko (aby zarejestrować jego urodzenie oraz dla własnej wiedzy). W sytuacji, gdy lekarz nie ma możliwości, by zidentyfikować płeć płodu (np. gdy do poronienia doszło przed 16 tygodniem ciąży), konieczne są dodatkowe badania. W takiej sytuacji rodzice mogą zrobić prywatne badania genetyczne.
Identyfikacja płci martwego płodu umożliwia rodzicom skorzystanie z praw po poronieniu
Rodzicom nienarodzonego dziecka przysługują określone prawa, z których mogą skorzystać po utracie dziecka, jeśli znana jest jego płeć.
Ustalenie płci umożliwia uzyskanie w szpitalu karty martwego urodzenia, która jest wymagana do rejestracji dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego. Po rejestracji rodzice otrzymują akt urodzenia dziecka, który uprawnia ich do ubiegania się o skrócony urlop macierzyński (56 dni) i zasiłek pogrzebowy (4000 zł).
Po utracie dziecka rodzicom przysługują prawa również do spokoju i rekonwalescencji. Ważne jest, by oboje partnerów odzyskało równowagę psychiczną, a także, by kobiecy organizm zregenerował się po poronieniu.
Dlaczego badanie płci warto rozszerzyć o badanie chorób genetycznych płodu?
Poza badaniem płci warto zrobić także badanie w kierunku chorób genetycznych płodu, które mogły przyczynić się do poronienia. Poronienie samoistne w większości przypadków – nawet do 80% – spowodowane jest chorobami genetycznymi płodu. Takie wady powstają najczęściej losowo i nie powtarzają się w kolejnej ciąży. Ich wykrycie pozwala rodzicom uwolnić się od wyrzutów sumienia i odzyskać wewnętrzny spokój. Często też skraca diagnostykę przyczyn poronienia.
Zobacz też: Jakie są przyczyny poronień?
Jak prawidłowo zabezpieczyć materiał do badania DNA?
Tkanki, które mogą zostać wykorzystane do badania DNA, to m.in. kosmówka, przypępowinowe fragmenty łożyska oraz pępowina. Aby badaniem genetyczne mogło być przeprowadzone, materiał musi zostać odpowiednio przygotowany. Dlatego ważne jest, aby poinformować personel szpitala o chęci zrobienia badania, aby próbki zostały odpowiednio zabezpieczone.
Jeżeli do poronienia doszło w domu, materiał można zabezpieczyć samodzielnie i należy udać się z nim do szpitala.
DNA płodu należy przechowywać w sterylnym pojemniku z solą fizjologiczną, można je także wypożyczyć ze szpitala w formie parafinowego bloczka.
Warto też wybierać te laboratoria, które analizują dla porównania także materiał pobrany od matki. Dzięki temu mamy pewność, że wyniki testu dotyczą wad genetycznych płodu.
Czytaj więcej: Jak zabezpieczyć materiał poronny do badań genetycznych? Instrukcja
Chcesz dowiedzieć się więcej o badaniach po poronieniu? Napisz do nas na adres info@prekoncepcja.pl.
Autor: Alicja Hudzik | Zdjęcie: razlomov/depositphotos.com
Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa