Suplementacja przed ciążą – ta choroba może zaburzyć wchłanianie Przeskocz do treści

Suplementacja przed ciążą – ta choroba może zaburzyć wchłanianie składników odżywczych

Właściwa suplementacja witamin i składników mineralnych przed ciążą, w czasie ciąży oraz karmienia piersią ma ogromny wpływ na samopoczucie matki, prawidłowy rozwój płodu, a później także noworodka. Niestety istnieje pewna choroba, która może zaburzyć przyswajanie składników odżywczych do organizmu, również tych istotnych dla kobiecej płodności. Mowa o celiakii, czyli trwałej nietolerancji glutenu.

Spis treści:
Jak celiakia wpływa na zaburzenia wchłaniania składników odżywczych i płodność kobiety?
Co jeść aby suplementy dobrze się wchłaniały?
Dlaczego diagnostykę celiakii warto zacząć od badań DNA?
Dieta bezglutenowa przed ciążą może pomóc jeśli chorujesz na celiakię

Jak celiakia wpływa na zaburzenia wchłaniania składników odżywczych i płodność kobiety?

Problemy z płodnością u kobiet chorych na celiakię wynikają przede wszystkim z niedoborów składników odżywczych. W przebiegu celiakii, pod wpływem szkodliwego działania glutenu, dochodzi bowiem do zaniku kosmków jelitowych, czyli struktur odpowiedzialnych za wchłanianie składników odżywczych – dostarczanych z pożywieniem jak i w suplementach diety. W organizmie chorej kobiety zaczyna więc brakować składników wielu – żelaza, selenu, cynku, wapnia, witaminy D oraz kwasu foliowego. Tymczasem są to najważniejsze witaminy przed ciążą – istotne dla zdrowia i płodności.

Składniki te odpowiadają m.in. za prawidłowe funkcjonowanie układu hormonalnego, zwłaszcza za wytwarzanie hormonów LH i FSH – regulujących cykl miesiączkowy oraz proces owulacji. Żelazo natomiast odpowiada za produkcję czerwonych krwinek oraz transport tlenu do najważniejszych tkanek i narządów wewnętrznych, również macicy i jajników. Niedobór żelaza przyczynia się do anemii, która może utrudnić kobiecie zajście w ciążę oraz zaburzyć prawidłowy rozwój płodu.

Równie ważnym składnikiem, a może najważniejszym, jest kwas foliowy. Wpływa on nie tylko na kobiecą płodność, ale i na rozwój dziecka. Właściwa suplementacja kwasu foliowego w okresie prekoncepcyjnym oraz w pierwszym trymestrze ciąży zapobiega m.in. powstawaniu wad cewy nerwowej.

Suplementacja przed ciążą – co jeść, aby suplementy dobrze się wchłaniały?

Kobiety chore na celiakię, które planują w niedługim czasie zajść w ciążę lub już w niej są, powinny oczywiście przestrzegać ścisłej diety bezglutenowej. Podstawą takiej diety jest całkowita eliminacja produktów zawierających zboża glutenowe, np. pszennego i żytniego pieczywa, kaszy jęczmiennej, tradycyjnego makaronu oraz innych produktów, do których gluten może zostać dodany: wędlin, parówek, serów, jogurtów z dodatkiem zbóż, przypraw czy sosów. Przed całkowitym wyłączeniem glutenu z diety ważne jest jednak postawienie prawidłowej diagnozy. Jak wygląda diagnostyka celiakii?

Diagnostykę celiakii najlepiej rozpocząć od badania DNA?

Powód jest prosty. Na celiakię można zachorować tylko wtedy, gdy ma się do niej genetyczne predyspozycje. Dokładnie tak – na celiakię chorują jedynie osoby posiadające określone geny (HLA DQ2.2, HLA-DQ2.5 i/lub HLA-DQ8). Ich brak oznacza tym samym brak możliwości zachorowania – teraz czy w późniejszym życiu. Jeśli natomiast którykolwiek z ww. genów występuje, diagnostykę poszerza się o badanie krwi na obecność określonych przeciwciał, a w niektórych przypadkach również biopsję jelita cienkiego.

Suplementacja przed ciążą – dieta bezglutenowa może ułatwić poczęcie dziecka!

Zaburzone wchłanianie składników odżywczych, tak charakterystyczne dla celiakii, to główna przyczyna niepowodzeń wśród par starających się o dziecko. Przestrzeganie diety bezglutenowej prowadzi jednak do odbudowy zniszczonych kosmków, dzięki czemu niedobory witaminowe z czasem znikają. Celiakia nie wyklucza zatem możliwości zajścia w ciążę i urodzenia zdrowego dziecka, pod warunkiem, że zostanie szybko zdiagnozowana i będzie właściwie leczona.

Czytaj więcej: Celiakia – jak wpływa na ciążę i płodność?

Więcej informacji

Chcesz dowiedzieć się więcej o celiakii? Napisz do nas na adres info@prekoncepcja.pl.


Zdjęcie: puhhha/123rf.com

Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

5/5 - (2 głos / głosy)
5/5 - (2 głos / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy