Mam Hashimoto. Czy dieta bezglutenowa pomoże mi lepiej przygotować się do ciąży?
Chciałabyś zajść w ciążę, ale nie udaje Ci się to, ponieważ cierpisz na Hashimoto? Wiesz już, że Twoja choroba często wiąże się również z celiakią (trwałą nietolerancją glutenu) i zastanawiasz się, czy dieta bezglutenowa pomogłaby Ci szybciej zostać mamą. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, czy w Twoim przypadku rezygnacja z glutenu rzeczywiście ma sens.
Spis treści:
Choroba Hashimoto a celiakia
Celiakia może utrudniać leczenie Hashimoto
Przy braku celiakii nie trzeba stosować diety bezglutenowej
Jak diagnozować i leczyć celiakię?
Hashimoto i celiakia a ciąża – właściwe leczenie może ułatwić zajście w ciążę
Hashimoto i celiakia – w obu chorobach organizm zwraca się przeciwko sobie…
Jeśli masz Hashimoto, to Twój układ odpornościowy wytwarza przeciwciała, które atakują tarczycę, prowadząc do jej stopniowego wyniszczenia. Zaburzona zostaje produkcja hormonów T3 i T4, co skutkuje niedoczynnością tarczycy. To właśnie z powodu choroby Hashimoto możesz odczuwać ciągłe zmęczenie, apatię, rozdrażnienie i spadek koncentracji. Twoja skóra i włosy mogą być również bardziej przesuszone, a waga rosnąć nawet pomimo prawidłowej diety. Być może zmagasz się również z nieregularnymi miesiączkami, przez które tak trudno jest Ci zajść w ciążę.
Jeśli chorujesz na Hashomoto, jesteś również 10-krotnie bardziej narażona na celiakię.
W przebiegu celiakii każde spożycie glutenu zapoczątkowuje wytwarzanie przeciwciał niszczących kosmki jelitowe. Uszkodzenie kosmków uniemożliwia z kolei dostateczne wchłanianie substancji odżywczych z pożywienia. W rezultacie nieleczona celiakia może doprowadzić do niedożywienia organizmu, osteoporozy, zaburzeń układu nerwowego, a nawet zwiększyć ryzyko wystąpienia nowotworu!
Celiakia jest szczególnym zagrożeniem dla kobiet w ciąży, ponieważ może zahamować rozwój płodu, a nawet przyczynić się do poronienia.
Celiakia może utrudnić leczenie choroby Hashimoto…
…ponieważ z powodu zaniku kosmków jelitowych źle wchłaniać będą się nie tylko składniki odżywcze z pokarmu, ale też suplementy diety i leki. Jeśli celiakia nie zostanie zdiagnozowana, leczenie Hashimoto, terapia farmakologiczna nie będzie tak skuteczna z powodu obniżonego wchłaniania leku, przez co unormowanie pracy tarczycy może być trudniejsze i wymagać zwiększenia dawki leku.
Czy to oznacza, że każda osoba chorująca na Hashimoto powinna zrezygnować z glutenu? Nie.
Jeśli nie masz celiakii, nie musisz przechodzić na dietę bezglutenową!
Takie postępowanie nie ma uzasadnienia. W publikacjach naukowych przeczytamy nawet:
„Wśród pacjentów z autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy należy rozważyć poszerzenie diagnostyki w kierunku celiakii, a w przypadku jej występowania zastosować dietę bezglutenową. Z kolei wśród pacjentów z rozpoznaną nietolerancją laktozy korzyści przynieść może wprowadzenie diety bezlaktozowej. Nie ma jednak wystarczających dowodów skłaniających do rutynowego stosowania diet eliminacyjnych w tej grupie chorych” [1].
Eliminując gluten bez potrzeby, możesz przysporzyć sobie jeszcze więcej problemów ze zdrowiem. Wraz z glutenem pozbawisz się bowiem wielu ważnych składników odżywczych, w tym błonnika, witamin i minerałów. Nie bez przyczyny osoby stosujące dietę bezglutenową powinny być pod stałą opieką dietetyka. Zanim więc wyłączysz ze swojej diety jakikolwiek składnik pokarmowy, powinnaś poddać się odpowiedniej diagnostyce.
Jak przebiega diagnostyka i leczenie celiakii?
Celiakii nie da się zdiagnozować jednym badaniem. Do pełnej diagnostyki są potrzebne minimum dwa badania, a badanie genetyczne jako jedyne może ją wykluczyć. Celiakia jest chorobą genetyczną zależną od obecności genów HLA DQ2.2 (DQA1*02, DQB1*02), HLA DQ2.5 (DQA1*05, DQB1*02) oraz HLA DQ8 (DQA1*03, DQB1*0302). Ich brak pozwala wykluczyć chorobę. Jeżeli natomiast któryś z tych genów zostanie stwierdzony w badaniu, diagnostykę uzupełnia się o badania przeciwciał, a w uzasadnionych przypadkach również biopsję jelita.
Dopiero po rozpoznaniu celiakii chora osoba może przejść na dietę bezglutenową. Taka dieta pozwala na odbudowę utraconych kosmków, dzięki czemu składniki odżywcze oraz leki stosowane w leczeniu choroby Hashimoto znów zaczynają prawidłowo się wchłaniać.
Choroba Hasimoto – właściwe leczenie ułatwia zajście w ciążę!
Reasumując, kobieta chorująca na Hashimoto może oczywiście zostać mamą. Musi być jednak pod stałą opieką lekarza i stosować się do jego zaleceń. Aby mieć pewność, że leki stosowane w terapii wchłaniają się prawidłowo, warto rozważyć również diagnostykę w kierunku celiakii, ponieważ jest to choroba występująca nawet 10 razy częściej u osób z autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy i może wpłynąć na jego leczenie.
Chcesz dowiedzieć się więcej o celiakii? Napisz do nas na adres info@prekoncepcja.pl.
Źródła:
[1] K. Pastusiak, J. Michałowska, P. Bogdański, Postępowanie dietetyczne w chorobach tarczycy, „Forum Zaburzeń Metabolicznych” 2017, 8, 4, s. 159.Autor: prekoncepcja.pl | Zdjęcie: Iurii Sokolov/123rf.com
Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa