Pierwsze ruchy dziecka - gdzie czuć? Kiedy powinny się pojawić? Przeskocz do treści

Gdzie czuć pierwsze ruchy dziecka? Jak je rozpoznać?

Aktywność dziecka w trakcie ciąży może nam dużo powiedzieć o jego stanie. Wyczuwanie jego ruchów to także piękne przeżycie dla przyszłej mamy, które zdecydowanie zbliży ją do dziecka. Kiedy można się tego spodziewać? Gdzie czuć pierwsze ruchy dziecka? Przeczytaj w naszym najnowszym artykule!

Spis treści:

  1. Jak rozpoznać pierwsze ruchy dziecka?
  2. Gdzie czuć pierwsze ruchy dziecka?
  3. Kiedy pierwsze ruchy dziecka powinny nas zaniepokoić?

Jak rozpoznać pierwsze ruchy dziecka?

Pierwsze ruchy dziecka w brzuszku mamy wcale nie są intensywnymi kopnięciami, jak błędnie myśli wiele osób. Przyszłe mamy raczej porównują je do perystaltyki jelit, uczucia bulgotania w żołądku, a nawet delikatnego łaskotania. Często więc kobiety je odczuwają, ale nie mają świadomości, że to właśnie pierwsza aktywność ich maluszka. Bardziej intensywne ruchy, które faktycznie przypominają “kopnięcia” pojawiają się dopiero w okolicy 32 tygodnia ciąży.

Pierwsze ruchy dziecka pojawić się powinny między 16 a 21 tygodniem ciąży. To kiedy dokładnie się to stanie, jest kwestią dość indywidualną. Zależy ona przede wszystkim od ilości tkanki tłuszczowej ciężarnej. Im kobieta jest szczuplejsza, tym szybciej zacznie czuć, że jej dziecko się rusza. Wpływ ma na to także ilość wód płodowych oraz umiejscowienie dziecka w macicy. Nie bez znaczenia jest także ilość ciąż, w których była już kobieta. Jeśli jest to druga lub kolejna ciąża, to przyszła mama wie już, czego się spodziewać. Szybciej rozpozna więc ruchy swojego dziecka. Pierworódki zwykle rozpoznają je później.

Gdzie czuć pierwsze ruchy dziecka?

Najczęściej pierwsze ruchy dziecka są odczuwane mniej więcej na środku brzucha, w okolicy pępka. Zdarzają się jednak kobiety ciężarne, które odczuwają je bardziej w okolicy podbrzusza. W obu przypadkach wszystko jest w porządku. Miejsce odczuwania pierwszych ruchów dziecka również jest dość indywidualną kwestią.

Kiedy pierwsze ruchy dziecka powinny nas zaniepokoić?

W aktywności naszego dziecka powinien nas przede wszystkim zaniepokoić jej brak do 21 tygodnia ciąży. Powodem do obaw powinny być także jej zmiany. Niektóre dzieci mogą być bardziej ruchliwe, a inne mniej. Nie musimy się więc martwić, dopóki aktywność naszego maluszka nie zacznie się gwałtownie zmieniać. Z lekarzem warto więc porozmawiać, jeśli dziecko stanie się nagle mniej lub bardziej ruchliwe.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy