Depresja poporodowa – sprawdź, co powinnaś wiedzieć Przeskocz do treści

Depresja poporodowa – sprawdź, co powinnaś wiedzieć

Obniżenie nastroju, kłopoty w relacji z dzieckiem (brak radości z opieki, duży lęk o zdrowie) czy zanik zainteresowań… Tak może objawiać się depresja poporodowa, która występuje do roku po porodzie dziecka… Choroba może dotyczyć nawet 10-20% mam! Co jeszcze powinnaś wiedzieć?

Objawy depresji poporodowej
Przyczyny depresji poporodowej
Baby blues
Diagnostyka i leczenie depresji poporodowej

Objawy depresji poporodowej dzielą się na kilka grup

Jakich? Mogą być poznawcze, związane z emocjami, dotyczyć ciała czy wiązać się z dzieckiem. Emocjonalne objawy depresji poporodowej to m.in. rozdrażnienie, obniżenie nastroju, spadek samooceny, płaczliwość, stany lękowe czy nawet wystąpienie myśli samobójczych.

Możesz cierpieć też na bezsenność lub nadmierną senność, czuć ciągłe zmęczenie, mieć poczucie odrealnienia i kłopoty z koncentracją. Występują też spadek libido, spadek (albo wzrost) masy ciała czy bierność.

Wiele kobiet przy depresji poporodowej ma zaburzone relacje z dzieckiem, które objawiają się niechęcią do opieki nad maluchem, unikaniem codziennego kontaktu albo myślami o wyrządzeniu mu krzywdy. Inne mamy nadmiernie boją się z kolei stan jego zdrowia, przesadnie się martwią czy uważają, że nie posiadają kompetencji wychowawczych.

Ciekawy artykuł: Bankowanie krwi pępowinowej – poznaj alternatywę

Depresja poporodowa – dlaczego występuje?

Za wystąpienie tego problemu odpowiada wiele różnych czynników. Należą do nich m.in. zmiany hormonalne, stres wiążący się z nową sytuacją, ogromna wrażliwość czy traumatyczny poród.

Wyższe ryzyko pojawienia się depresji poporodowej obecne jest też u tych mam, które mają złe relacje z partnerem lub innymi bliskimi, u których występują kłopoty w życiu osobistym (np. zdrowotne, finansowe) czy perfekcjonistek. Ryzyko podwyższa też przebycie depresji (niekoniecznie poporodowej lub w ciąży).

Depresja poporodowa a… baby blues

Przed rozpoznaniem depresji poporodowej najczęściej musi zostać zróżnicowana z tzw. baby blues. Co to takiego? To stan, który dotyka aż 8 na 10 mam zaraz po narodzinach dziecka. Wiąże się ze zmianami gospodarki hormonalnej.

Jak się objawia? Głównie zmęczeniem, stresem, drażliwością, wahaniami nastrojów czy wątpliwościami co do opieki nad dzieckiem. Objawy te nie są bardzo nasilone, ustępują samoistnie i trwają ok. 2-6 tygodni.

Jak zdiagnozować i wyleczyć depresję poporodową?

Występują u Ciebie objawy, które mogą świadczyć o tej chorobie? Podejrzewasz depresję poporodową u bliskiej Ci mamy? Najlepiej udać się do specjalisty, który zdiagnozuje chorobę, a potem przepisze odpowiednie leki.

Oprócz farmakoterapii zwykle wykorzystuje się też psychoterapię. Pomaga również wsparcie bliskich czy uczestnictwo w grupach wsparcia. Im szybciej leczenie się rozpocznie, tym szybciej uda się wrócić do normalnego funkcjonowania i poprawić relacje w rodzinie.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy